Haşhaş Hakkında Bilgi

0

Haşhaş nasıl bir bitkidir, nerelerde ve nasıl yetişir? Haşhaş bitkisinin özellikleri ve kullanımı hakkında bilgi.

HAŞHAŞ

Advertisement

Gelincikgillerden bir bitkidir. Yurdumuzda da yetişir, kapçıklarından afyon, tohumlarından yağ çıkarılır.

Haşhaş en çok Çin, Hindistan ve İran’da yetişir. Tohum kapçıklarından alınan sütlü sıvıdan afyon elde edilir. Haşhaştan afyonun çıkarılması çok emek isti-yen bir iştir; bu bakımdan, ancak el emeğinin ucuz olduğu yerlerde elde edilmektedir.

Haşhaş dayanıklı bir bitkidir. Kolay yetişir. Küçük tohumlarında afyon yoktur. Bu tohumlar kuş yemi olarak kullanılır. Tohumlardan çıkarılan yağ yemeklerde kullanılır.

Haşhaş yurdumuzda pek eskiden beri yetiştirilmektedir. 1874’te elde edilen afyon 200 tonu geçmiş, bu miktar 1893’te 800 tona yaklaşmıştır. Ancak, afyonun uyuşturucu madde olarak kullanılmasının büyük zararları göz önünde tutularak XX. yüzyılın başlarında milletlerarası anlaşmalar yapılmış, 1932’de afyonların tek elden satılması kararlaştırılmıştır. Daha sonraki yıllarda yurdumuzda da haşhaş ekim bölgeleri doğrudan doğruya hükümet tarafından tespit edilmiştir. 1951’de çıkan kanuna göre tespit edilen başlıca ekim bölgeleri Adıyaman, Afyon, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Çorum, Denizli, Konya, Kütahya, Malatya, Tokat ve Uşak’tır.

Advertisement

Gene aynı kanuna göre, haşhaş ekmek isteyenler ekecekleri yerin büyüklüğünü, yerini, ne kadar ürün alabileceklerini kestirmeye yarayan bir beyanname vermek zorundadırlar. Bu hükümlere uymayanlar ağır para cezasına çarptırılır.


Leave A Reply