Ortalama Bir Erkek Ne Kadar Şeker Almalıdır, Tüketmelidir? Erkeklerin Şeker Tüketimi

0
Advertisement

Şeker tüketimi hakkında bilgiler. Ortalama bir erkeğin ne kadar şeker tüketmesi gerektiği ve şeker tüketmenin yaratacağı sağlık problemleri hakkında bilgiler.

şeker

Kaynak: pixabay.com

Sağlık yetkilileri sürekli olarak ilave şeker alımınızı sınırlamanızı tavsiye ediyor. Bu şekerler, meyvelerde ve tam tahıllı gıdalarda bulunanlardan farklıdır çünkü besin değeri yoktur. Çoğu insan, erkekler de dahil olmak üzere, fark ettiğinden çok daha fazla ilave şeker tüketir. Tatlı şeylere olan düşkünlüğünüze hakim olabilmek için sadece önerilen miktarları değil, ne kadar yediğinizi de bilmeniz gerekir.

Erkeklerde Şeker Alım Trendleri

19 ila 30 yaş arasındaki ortalama bir erkek kalorisinin yüzde 15’ini ilave şekerlerden alırken, 31 ila 50 yaş arasındaki erkekler kalorilerinin yüzde 13’ünü ilave şekerlerden alır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, ortalama yetişkinlerin günde ortalama 3.500 kaloriden fazlasını tükettiğini düşündüğünüzde, bu, 30 yaş ve üstü erkekler için ilave şekerden tek başına 500 kaloriden fazla. 31 ile 50 yaş arasındaki erkekler için şekerli yiyecek ve içeceklerden yaklaşık 455 kalori. Erkekler yaşlandıkça şeker alımları iyileşir, ancak yine de önerilen alımın üzerindedirler. 50 yaş üstü erkekler toplam kalorilerinin yüzde 12’sini alıyorlar – yaklaşık 420 ‒ ilave şekerlerden.

Şeker Alımını Kısıtlamanın Önemi

Şeker alımını azaltmak, kalorileri azaltmanın, kilonuzu kontrol etmenin ve kalp sağlığınızı korumanın ayrılmaz bir parçasıdır. Kalp hastalığı dünyanın bir çok bölgesinde bir numaralı ölüm nedenidir ve özellikle Batı dünyasında çoğu insan aşırı kilolu veya obez olarak sınıflandırılır.

Şeker, çok fazla yediğinizde, kilo alımı ve kalp hastalığı şeklinde başlarını arkaya çeviren bir dizi olumsuz etkiyi tetikler. Nisan 2014’te Journal of Internal Medicine’de yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, fazla kilolu olmasanız bile şeker yüklü bir diyet kalp hastalığından ölme riskinizi artırır.

şeker hastalığı

Advertisement

Geri Kesmeye Başlamak İçin En İyi Yerler

İyi haber şu ki, tatlı dişinizde hüküm sürmeye nasıl yaklaşacağınızı merak etmenize gerek yok. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, diyetinize eklenen şekerin çoğunu nereden aldığınızı tam olarak bilir. Şekerli içecekler, ortalama bir erkeğin her gün tükettiği eklenen şekerlerin neredeyse yarısını temsil eder. Atıştırmalıklar ve tatlılar diğer ana suçlulardır.

Bunu bilerek, şekerli içecekler ve tatlı atıştırmalıklar, azaltmaya başlamak için en iyi yerdir. İçecek ve atıştırmalık alımınızı kontrol altına aldığınızda, ilave şeker alımınızı her gün toplam kalorinizin yüzde 10’unun altında tutmanın çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Ani ve radikal değişiklikler yapmak yerine, şekerli içecekleri ve atıştırmalıkları kademeli olarak daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmek daha başarılı bir yaklaşımdır. Gazlı içecekleri meyveli köpüklü su ve atıştırmalık kekleri meyveli ve granolalı yoğurtla değiştirmek, ilave şeker alımınızı azaltmak için uzun bir yol kat eder.

Şekerin Saklandığı Beklenmedik Yerler

Yiyeceklerin eklenen şeker içeriğini kontrol etmeye alıştıktan sonra, beklenmedik yerlerde şeker pusuda bulursanız şaşırmayın. Tatlı şeylerle dolu, sağlıklı yiyecekler olarak tanıtılan ürünlere dikkat edin. Örneğin, spor salonuna gitmeden önce bir protein çubuğu almayı iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. Bazı protein çubukları, bir şeker çubuğu kadar ilave şeker içerir. Yoğurt, granola barlar, ticari meyve smoothie’leri ve hatta salata sosları fazla şeker içerebilir. Paket servis, öğe sağlıklı bir gıda olarak kabul edilse bile etiketleri dikkatlice kontrol etmektir. Düşük şekerli ve şeker eklenmemiş seçenekleri seçin.


Leave A Reply