Terence Vincent Powderly Kimdir? İşçilerin Önderinin Hayatı ve Fikirleri

0
Advertisement

Terence Vincent Powderly kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı işçi önderinin hayatı, biyografisi, yaptıkları, eserleri ve fikirleri hakkında bilgi.

Terence Vincent Powderly

Terence Vincent Powderly; (d. 22 Ocak 1849, Carbondale, Pennsylvania – ö. 24 Haziran 1924, Washington, D.C., ABD). ABD’li işçi önderidir. 1879-93 arasında Knights of Labor’ın önderliğini yürütmüştür.

Terence Vincent Powderly

İrlandalı göçmen bir ailenin oğluydu. Carbondale’de 13 yaşında işçi olarak girdiği demiryolunda 15 yıl çalıştı. Bu arada 1871’de Makinistler ve Demirciler Sendikası’na katıldı. 1874’te, gizlice örgütlenen Knights of Labor’a girerek örgüt içinde hızla yükseldi. 1879’da Büyük Usta İşçi (1883’ten sonra Genel Usta işçi) unvanıyla örgütün başkanlığına seçildi.

Önceli Uriah Stephens gibi Powderly de Knights of Labor örgütünü, işçilerin işverenlere karşı mücadelesine öncülük edecek bir araç olarak gördü. Ama örgütün gücünün , gizliliği vurgulaması ve grevlere karşı çıkması yanında geleneksel işçi sendikalarının zayıflığından da kaynaklandığının farkında değildi. Üye sayısının 700 bini bulduğu ve ülkede etkisinin doruk noktasına ulaştığı 1880’lerin ortalarında örgüte önderlik etti. Jay Gould gibi bazı işadamlarının karşı saldırıları sonucunda örgütün gücü azalmaya başladı ve örgütteki iç çatışmalarla uğraşmak zorunda kalan Powderly 1893’te istifa etti. Daha sonra avukatlık yaptı, ticaretle uğraştı, ayrıca çeşitli kamu görevlerinde bulundu. İlk kitabı Thirty Years of Labor (Emeğin Otuz Yılı) 1889’da yayımlandı. The Path I Trod (Yürüdüğüm Yol) adlı otobiyografisi ise ölümünden sonra. 1940’ta yayımlandı.

Powderly 24 Haziran 1924’te Washington, DC’de öldü. Birçok erken emek tarihçisi, Powderly ve Emek Şövalyeleri’ni çok eleştiriyordu. Ancak, çok azı erken emek hareketi için daha fazlasını yaptı. Terence V. Powderly’nin eylemleri ve başarıları son yirmi yılda yeniden değerlendirildi. Hâlâ “yetkin bir biyografiye” sahip olmasa da, şövalyelerinin ve Şövalyelerinin çok daha fazla hayran ve saygı gördüğü açıktır. 1999’da Powderly, ABD Çalışma Bakanlığı’ndaki Şeref Salonuna girdi.

Advertisement

Leave A Reply