Hata yapmaktan korkan insan hiçbir şey yapamaz Anlamı

0
Advertisement

Abraham Lincoln’un Hata yapmaktan korkan bir insan hiçbir şey yapamaz sözünün anlamı, açıklaması, hakkında kısa yazı, kompozisyon.

HATA YAPMAKTAN KORKAN İNSAN,
HİÇBİR ŞEY YAPAMAZ.
(Abraham Lincoln)

Yanlışlık yapmayan, yanılmayan insan yoktur. Yanlışlık yapmak, ya da hataya düşmek, çoğu zaman elimizde değildir. Kendimizi, yanlışlık yapacağız korkusuna kaptırmak, iş yapma gücümüz kırılır, hiçbir şey yapamayız.

Günlük yaşamda birçok olaylarla, kişilerle karşılaşırız. Olayları açıklarken, kişilerle ilişki kurarken yanılabilirsiniz, diyelim ki, biriyle arkadaş olduk. Onu kendimiz gibi biliyor, tanıyoruz, ya da tanıdığımızı sanıyoruz. Zorda kalınca ona koşuyor, yardım istiyoruz. Fakat beklediğimiz yakınlığı bulamıyor, üzülüyoruz. Bu sonucu, olağan karşılamak gerekir. Çünkü arkadaş edindiğimiz kişiyi yeterince tanıma fırsatı bulamamışız. Bu olaydan sonra, kimseyle arkadaş olmaktan korkarsak, yapayalnız bir insan olabiliriz.

Kimse bilerek yanlışlık yapmaz. Yanlışlık; bilgisizlikten, dikkatsizlikten doğar. Önemli olan, yanlışlık yapacağım diye korkup girişim gücünü kırmak değil, aynı yanlışlığa, ikince kez düşmemektir.


Leave A Reply