Havza Nerededir? Doğanın Kucağında Samsun’un Eşsiz İlçesi

0
Advertisement

Havza nerededir? Havza hangi ilimize bağlıdır? Havza, Samsun’un güneyinde doğal güzellikleriyle çevrili bir ilçedir. Bu yazıda Havza’nın özellikleri, tarihi ve ulaşımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Keyifli bir Havza macerası için yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Havza - SAMSUN

Havza; Samsun İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Çakıralan), 81 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Bafra, doğudan Kavak ve Ladik, batıdan Vezirköprü, güneyden Amasya’nın Suluova ilçeleriyle çevrilidir.

Engebeli ilçe topraklarının kuzeyini, Canik Dağları’nın batı uzantıları kaplar. Evliyacalı Tepe (1.158 m), en yüksek noktayı oluşturur. İlçe merkezini de içeren orta kesimdeki yükseltiler (800-900 m), güneye Merzifon Ovası’ na doğru uzanır. Başlıca ırmaklar, Ladik Gölü’nden doğan Tersakan Çayı Yeşilırmak’a, Akçay ise Kızılırmak’a dökülür. Dağların eteklerinde meşe toplulukları, ırmak kıyılarında kavaklıklar ve bozkır bitkileri egemen bitki örtüsünü oluşturur. İklim, genelde İç Anadolu karasal ikliminden, yağışla Karadeniz iklimine geçiş özelliklerini taşır. Yıllık ortalama sıcaklık 9-10°C, yağış tutarı 400-500 mm’dir Ekonomi, tarım (buğday, arpa, fiğ, nohut, şekerpancarı, ayçiçeği, elma) ve küçük baş hayvancılığa dayanır. İlçede bir un fabrikası, tarım araç gereçleri yapan küçük yapımevleri vardır. Çeltek Linyit İşletmeleri’nden çıkarılan kömür ve taşımacılığının ilçe ekonomisine katkısı önemlidir. Kasabanın batısındaki kaplıcalardan çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlanılır. Samsun-Ankara Karayolu üzerinde, Tersakan Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 51 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 84 km, Amasya’ya 46 km uzaklıktadır. Samsun-Sivas Demiryolu da ilçe merkezinden geçer.

Havza, Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıktıktan sonra konakladığı ilk yerdir (25 Mayıs 1919). 12 Haziran 1919’a kadar burada kaldı. Yörgüçpaşazade Mustafa Bey’in 1429’da yaptırdığı Havza İmareti, Küçük Hamam ve kendi adını taşıyan Mustafa Bey Türbesi önde gelen tarihsel eserlerdir.

Havza’ya Nasıl Gidilir?

Keyifli bir Havza macerası için yola çıkmaya hazır mısınız? Havza, ulaşım konusunda oldukça şanslı bir ilçe! Karayolu ve havayolu seçenekleriyle kolayca ulaşabilirsiniz. Hadi gelin, Havza’ya nasıl gidilir birlikte bakalım!

Advertisement

Samsun’dan Havza’ya Nasıl Gidilir?

Eğer özel aracınız varsa, Samsun il merkezinden çıkıp D795/E95 Samsun Çorum Yolu’nu takip ederek yaklaşık 85 km yol gidip ortalama 1 saat 15 dakikada Havza’ya ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız yoksa endişe etmeyin! Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Havza Otogarı’na yaklaşık 1 saat 30 dakika süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Havza’ya Havayolu ile Ulaşım

Havza’ya gökyüzünden inmek isteyenler için Samsun Çarşamba Havalimanı var! Havalimanından Havza’ya özel aracınız varsa, D795/E95 Samsun Çorum Yolu’nu kullanarak ortalama 1 saat 30 dakika içinde ilçeye varabilirsiniz.

Özel aracınız yoksa da sorun değil! Havalimanından kalkan otobüsler veya taksilerle Çarşamba Otogarı’na gidebilir ve oradan Havza Otogarı’na yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Havza’ya Otobüs ile Ulaşım

Havza’ya otobüsle gitmek hiç bu kadar kolay olmamıştı! Türkiye’nin dört bir yanından Havza’ya otobüs bulmak mümkün. Havza Otogarı, ziyaretçilerini ağırlamak için her zaman hazır!

Havza’ya Tren ile Ulaşım

Havza’ya tren istasyonu olmasa da, demiryolu sevenler için bir seçenek var! Önce Samsun Tren Garı’na gidip oradan otobüsle Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne geçebilir ve Havza’ya ulaşabilirsiniz.

Advertisement

Havza’ya Özel Araç ile Ulaşım

Eğer kendi aracınızla seyahat etmeyi tercih ediyorsanız, Çorum, Tokat, Ordu, Sinop ve Amasya gibi illerden Havza’ya bağlantılı yollardan rahatça ulaşabilirsiniz. Karayolları sizi Havza’nın kapısına kadar getirecek!

İstanbul’dan Havza’ya Ulaşım

İstanbul’dan Havza’ya ulaşım havayolu ile oldukça kolay! İstanbul Sabiha Gökçen veya Atatürk Havalimanı’ndan Samsun Çarşamba Havalimanı’na uçuş yapabilirsiniz. Havalimanından Çarşamba Otogarı’na geçip otobüsle Havza’ya ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız varsa, 0-4 ve E80 ücretli yolları kullanarak yaklaşık 7 saat 32 dakikada Havza’ya varabilirsiniz. İstanbul’dan otobüsle gitmek isteyenler için ise farklı otogarlardan kalkan otobüslerle ortalama 11 saatte Havza’ya varmak mümkün!

Ankara’dan Havza’ya Ulaşım

Ankara’dan Havza’ya havayolu ile gitmek isteyenler için Esenboğa Havalimanı’ndan Samsun Çarşamba Havalimanı’na uçuşlar var. Havalimanından Çarşamba Otogarı’na geçip oradan Havza’ya ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan otobüsle gitmek isteyenler içinse AŞTİ Otogarı’ndan Havza Otogarı’na otobüs bulabilir ve rahatça ulaşabilirsiniz.

Görüldüğü gibi, Havza’ya ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Şimdi valizlerinizi toplayın ve bu keyifli ilçeye doğru yola çıkın! Haydi, Havza sizi bekliyor!


Leave A Reply