Hayalinizdeki Bilgisayarı Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0
Advertisement

Bilgisayarınız miadını doldurdu mu? Bir web sitesini yüklerken bile sıkıntı çekiyorsanız, videoların yüklenmesini beklerken izlemekten vazmı geçiyorsunuz ya da sabahları bilgisayarınızın açılmasını neredeyse yarım saat beklemek durumunda mı kalıyorsunuz?

Muhtemelen yeni bir tane almanın zamanı gelmiş demektir! O zaman bu yazı tam size göre olabilir.Öncellikle araştırmak için hem Apple, Teknosa, Media Markt, Vatan Bilgisayar gibi tekno market mağazalarını hem de web sitelerini gezmeniz gerekir. Ancak eğer nasıl bir şey almanız gerektiği konusunda yeterince bilgi sahibi olmazsanız, bir dolu seçenek arasında başınız göz korkutucu bir şekilde dönebilir.

İşte o yüzden mutlaka ön bilgi edinmelisiniz. Bu kılavuz size olası kararsızlık ve karışıklık konusunda size yardımcı olacaktır. Bilgisayar seçimi ile ilgili bu talimatları adım adım takip edebilirsiniz.

Hayalinizdeki Bilgisayarı Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kaynak: pixabay.com

Öncellikle masaüstü bilgisayar mı yoksa dizüstü bilgisayar mı isteyip istemediğinizi karar verin.

Buna karar verirken ise bilgisayarda daha çok hangi uygulamaları ve özellikleri kullandığınızı belirleyin. Örneğin tasarım için çizim programı mı kullanacaksınız, yazılım için mi, yoksa buna benzer özel programlar mı kullanacaksanız, seçiminiz üzerinde önemli rol oynar.

Bilgisayarınızı ne sıklıkla taşımanız gerektiği de önemli. Ekran boyutunu ve klavye özelliklerini de belirlemelisiniz. İleriki dönemde yükseltmeniz ya da ekleme yapmanız gerekip gerekmediğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Tabi bunun yanı sıra markasına da karar vermelisiniz. 2020’nin en iyi bilgisayar masaüstü ve dizüstü bilgisayar markaları arasında Apple, Hewlett-Packard (HP), Dell, Lenovo, Asus, Acer, Toshiba, Samsung, LG, Sony yer alır.Laptoplar taşınabilir olduğu için hareket halindeki kişiler için çok daha uygun bir seçenektir. Laptopları harici bir güç kaynağından uzakta, istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Bunun dışında daha az yer kaplar. Masaüstü bilgisayarlar ise daha fazla avantaj sunar.

Advertisement

Daha düşük maliyetle daha güçlü bir performans imkânı sunarlar. İhtiyacınız doğrultusunda masaüstü bilgisayarınızın özelliklerini yükseltebilirsiniz. Özellikle oyun severler için daha uygun seçenektir. Büyük ekran, daha işlevsel klavye ya da kalem mouse kullanabilirsiniz.

Hayalinizdeki Bilgisayarı Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kaynak: pixabay.com

PC mi, Mac mi istediğinize karar vermelisiniz.

İkisinin arasındaki en önemli fark PC’ler çok daha uygun fiyatlıdır, daha fazla yazılım seçeneği vardır. Mac bilgisayarların ise profesyonel alanlarda kullanımı daha kolaydır, ancak daha pahalıdır ve daha az yazılım seçeneği vardır.

Apple bilgisayarlar müzisyenler ve tasarımcılar tarafından daha fazla tercih edilir, çünkü içerik oluşturmak üzere kullanılan tasarım programları PC’den daha verimli bir performans sunar.

PC’ler ise oyun oynayanlar için daha uygun. Aslında artık Mac için de çok fazla oyun çıkıyor, aynı güçte iki bilgisayar arasında ciddi bir fiyat farkı olması tercihlerde belirleyici rol oynar. PC’nin işletim sistemi de daha uygundur. Örneğin linux; maliyet, telif hakkı ve virüs içermeyen alternatif bir işletim sistemidir.

Geldik en önemli adıma bütçenizi belirleyin. Bilgisayar fiyatları oldukça değişkendir. Belirlediğiniz rakamın çok üstünde harcama yapma riskiniz var. Herkes en donanımlı bilgisayarı satın almak ister, ancak bu denizde çok açılmaya benzer, düze çıkmak sizi çok zorlayabilir.

Temel bilgisayar bileşenlerini araştırın. Alışverişe başlama zamanı geldiğinde, temel parçaların ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır, böylece iyi karşılaştırmalar yapabilirsiniz.Temel bilgisayar bileşenleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Bellek (RAM), CPU, Video Kartı bu bileşenlerin en başında yer alır. Bellek (RAM), bilgisayara yüklü olan programların geçici bilgileri tutmak için kullandığı depolama alanıdır.

Advertisement

RAM yetersiz ise programların çalışma hızı yavaşlar, hatta donarak kilitlenir. Tasarımcı ya da iyi bir oyuncuysanız RAM’inizin en az 16GB olması gerekir. Ram türleri incelendiğinde ise DDR3 ve DDR4 seçenekleri dikkat çekmektedir. DDR4 RAM’ler hem performans hızı hem de güç tüketimi açısından DDR3 RAM’lerden daha iyi performans göstermektedir.

Hayalinizdeki Bilgisayarı Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kaynak: pixabay.com

CPU ise bilgisayarın çalışmasını sağlayan işlemcidir. CPU yani işlemci seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

İşlemci (CPU) seçerken hangi üreticiden alacağınıza, hangi modeli seçeceğinize, işlemciyi hangi hızda istediğinize ve paketine karar vermelisiniz. Kullanmayı düşündüğünüz programların minimum sistem gereksinimlerini öğrenmeniz, minimum işlemci hızını ve özelliğini belirlemenize yardımcı olur.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bilgisayarın performansının sadece işlemciye bağlı değildir. Aksine bilgisayarı oluşturan tüm donanımlar, bilgisayarın performansında etkilidir. Kullanılacak anakart, ram bellekler ve diğer donanım elemanlarının işlemciyle uyumlu olması gerekir. Bilgisayarın kullanım alanına göre de işlemci seçimine dikkat etmek gerekir.

Intel ve AMD olmak üzere iki büyük CPU üreticisi var. Bu iki markadan ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Ekran Kartı

Ekran kartı seçerken 3D tasarım, grafik ya da oyunlarla ilgilenmiyorsanız, standart bir ekran kartı sizin için yeterli olabilir. Ancak iyi bir oyuncu ya da tasarımla ilgileniyorsanız, zaten ekran kartının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur.

Ekran kartı hakkında bilgi almak için modelini araştırmanız gerekmektedir. Model numarasından gelen sayılar ise ekran kartının gücünü ifade eder. Ardından RAM belleği, soğutması gibi diğer önemli konular geliyor. Ekran kartlarının performansı ile monitörünüzün çözünürlüğünden ve ana kartla doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle birbiriyle uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekir.

2020’nin en iyi ekran kartları arasında Nvidia GeForce RTX 2080 Ti (en güçlü ekran kartı), Nvidia GeForce RTX 2070 Süper (en iyi 4K ekran kartı), AMD Radeon RX 5700 (en iyi 1440p ekran kartı), AMD Radeon RX 5600 XT (en iyi 1080p ekran kartı), Nvidia GeForce GTX 1650 Super (en ucuz grafik kartı) yer almaktadır.

Hayalinizdeki Bilgisayarı Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kaynak: pixabay.com

Sabit Disk

Sabit diskin büyüklüğüne ve ver yazma hızına dikkat etmelisiniz. Sabit sürücüler, bilgisayarınızdaki bilgilerin depolandığı yerdir ve ne kadar fazla bilgiye sahip olursanız, sabit sürücünüzün o kadar büyük olması gerekir. Depolama, gigabayt (GB) cinsinden ölçülür.

Tüm belgeleriniz, programlarınız, fotoğraflarınız, videolarınız ve müziğiniz bu alanda toplanır. Metin dosyaları çok az yer kaplar, ağırlıklı dosya depolayacaksanız, neredeyse hiç alana ihtiyacınız olmayacaktır. Bununla birlikte, büyük oranda müzik, fotoğraf ya da video saklayacaksanız, alan çok hızlı dolar.

Örneğin video düzenleme yapıyorsanız, gerçekten çok büyük sabit sürücüye ihtiyacınız olacaktır. Ortalama bir kullanıcı için 500 GB’lık bir alan bile kolayca doldurulabilir. Büyüklüğe ek olarak veri yazma hızı da dikkat edilmesi gereken bir konudur.

SSD

Son dönemde sıkça ismi duyulan “Solid State Disk (SSD)” sabit diskleri “Hard Disk (HDD)”  karşısındaki en büyük avantajı, hızıdır. HDD’lere göre SSD’li bir bilgisayar ve uygulamaları çok daha hızlı açar. SDD’lerin tek dezavantajı ise fiyatıdır.

Advertisement

Dolayısıyla SSD’lere fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız, uygun fiyatlı bir SSD ve büyük boyutlu HDD’yi bir arada kullanabilirsiniz. İşletim sistemini ve en önemli uygulamaları SSD’ye, depolamak istediğiniz dosyaları HDD’ye yükleyerek hız avantajından faydalanabilirsiniz.

Seagate FireCuda (genel olarak en iyisi), WD Black (ikinci en iyi), Seagate BarraCuda Pro (en iyi depolama), WD VelociRaptor (en iyi performans), Seagate BarraCuda (en iyi fiyat), WD Blue (en güvenilir) markaları 2020’nin en iyi hard disc’leri olarak seçilmiştir.

Ekran

Eğer masaüstü bilgisayar alacaksanız ya da laptopunuzu daha geniş bir ekranda kullanmak istiyorsanız monitör seçeneğinizi de netleştirmeniz gerekir. Ekran seçiminde boyut, panel teknolojisi ve çözünürlük gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Ekranı bütçeniz doğrultusunda büyük seçmeniz, üretkenliğiniz ve kullanım zevkinizin artmasını sağlar.

İhtiyaca göre ekran boyutu aralığı 19 inç ile 27 inç arasında değişmektedir. Ekran teknolojisi değerlendirildiğinde ise LED modeller kullanıldığından emin olun. LED modeller daha iyi görüntü kalitesi sunacaktır. Panel teknolojisi incelendiğinde ise IPS paneller, renk kalitesi konusunda daha iyi hizmet sunmaktadır. Ek olarak yansımayı engelleyici özelliklerinde bulunmaktadır.

Yine 2020’nin en iyi monitörleri arasında Dell P2720DC (en iyi monitör, Acer Predator XB271HU (en iyi oyun monitörü), Samsung 27″ SF354 (en ekonomik monitör), Dell Ultrasharp U2720Q (en iyi 4K monitör), LG 34WK95U (en geniş monitör), BenQ EX3203R (en iyi 32 inç monitör), Samsung CF791 (en kavisli monitör) yer alıyor.

Satın Alma

Bilgisayarınızın özelliklerini ve markasını belirledikten sonra yetkili satış mağazasından, ya da internet satış sitelerinden alabilirsiniz. Eğer toplama ya da ikinci el bilgisayar almak istiyorsanız internet üzerinden güvenilir yerlerle bağlantıya geçebilirsiniz.

Nakit para kullanmayacaksanız alışveriş kredisi veren bankalardan destek alabilirsiniz. İş Bankası, Garanti Bankası, ING Bank TeknoKredi gibi neredeyse bütün büyük bankalar alışveriş kredisi veriyor. Bunun dışında tekno marketlerin özel bilgisayar kredisi veren bankalarla olan anlaşmalarından faydalanabilirsiniz.

Örneğin Vatan Bilgisayar’daki alışverişlerde Fibabank kredi desteğini kullanabiliyorsunuz. Büyük tekno marketlerin birçoğu taksitli ve kredili ödeme seçenekleri sunuyor. Toplama ya da ikinci el bilgisayar alma durumunuzda da eski bilgisayarınızı alıp istediğiniz özelliklerde masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar hazırlayabiliyorlar.


Leave A Reply