Hayat Sigortası Neden Yapılır? Hayat Sigortasının Kapsamı Nedir?

0
Advertisement

Kredi çeken herkes bankaların sigorta poliçeleri ile tanışır. Aslında yapılan pek çok sigorta poliçesi bulunmaktadır ancak hayat sigortası yapılmadan kredi kullandırılmaz.

Hayat Sigortası Neden Yapılır? Hayat Sigortasının Kapsamı Nedir?

Kaynak : pixabay.com

Pek çok kişinin ne işe yaradığını bilmeden ödeme yaptığı bu poliçe aslında oldukça kapsamlı.

Hayat sigortasının asıl amacı, borçlu aniden ölüğünde ya da sürekli sakatlık ile karşı karşıya kaldığında borcun yasal varislerine geçmemesi. Bu durum hem yasla varisleri oldukça zorlayabilir, hem de bankanın alacağını tehlikeye düşürebilir. Bu nedenle bankalar, müşterileri kabul etmek istemese de hayat sigortası düzenler. Primleri ise müşterinin yaşına ve kredinin vadesine göre değişiklik gösterir.

Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Hayat sigortası borçlu kişi vefat ettiğinde ya da sürekli sakatlık yaşadığında borcunu bankaya öder. Ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Ani ölüm ve sürekli sakatlık konularına dikkat edilmesi gerekiyor. Yani kişi krediyi çekmeden önce kanser tedavisi görüyordu ancak kredi çekildikten sonra bu nedenle vefat etti ise hayat sigortası ödemeyi yapmaz. Ancak kişi krediyi kullandıktan sonra trafik kazası geçirip yaşamını yitirdi ise ödeme yapılır. Bu nedenle kişi krediyi kullanırken mevcut bir hastalığı var ise bunu belirtmelidir. Bu durumda bir miktar daha yüksek prim ile tam kapsamlı bir poliçe düzenlenir. Bu durumda belirtilen hastalık nedeni ile müşteri vefat eder ise sigorta şirketi ödemeyi yapacaktır.

Hayat Sigortası

Kaynak : pixabay.com

Hayat Sigortası Yaptırmak Neden Önemlidir?

Kredi kullanan kişiler kendileri vefat ettiklerinde bankanın ödemeyi nasıl alacağı ile ilgilenmeyeceklerini sık sık dile getirebilirler. Ancak ne yazı ki bu ödemeler yasal varislere kalıyor. Yani eş, çocuklar, anne, baba gibi yasal varisler bu borcu ödemek durumunda kalıyor. Bu nedenle çok düşük prim tutarları ile ödenebilecek bu sigorta sayesinde risk ortadan kalmış oluyor. Zaten pek çok banka hayat sigortası olmadan kredi kullandırmıyor.

Advertisement

Ayrıca sürekli sakatlık gibi istenmeyen durumlarda bankaya olan borç silinmeyeceği için yine krediyi çeken taraf mağdur oluyor. Bu nedenle kredili hayat sigortası ya da hayat sigortası ürünlerinden faydalanarak çok daha güvenli bir kredili süreçten geçmek mümkündür.


Leave A Reply