Hayvanlar Beslenme Şekillerine Göre Kaça Ayrılır? Örneklerle Açıklaması

0
Advertisement

Hayvanlar beslenme şekillerine göre kaça ayrılırlar? Üç farklı beslenme şekli gösteren hayvan beslenme alışkanlıkları hakkında örnekler.

Hayvanlar ve beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi edineceğiz. Hayvanlar canlı varlıklardır. Bizim ve bitkiler gibi onlar da büyür. Yaşamak, büyümek ve hareket etmek için yiyecek ve suya ihtiyaçları var.

Televizyonda bir geyik kovalayan bir kaplan mı yoksa ot yiyen bir inek mi gördük? Annesinin sütünü emen bir yavru kedi gördük. Birkaç yıl sonra, yavru kedi, yetişkin bir kedi olur ve birkaç ay içinde köpek yavrusu da aynı şekilde yetişkin bir köpek olur. Atlar, filler ve develer gibi hayvanlar yük taşır ve bizim için çalışır. Çalışmak için ise tüm hayvanların enerjiye ihtiyaçları var. Bu enerji yedikleri yiyeceklerden gelir. Hayvanların büyümek, sağlıklı kalmak ve iş yapmak için enerji almak için yiyeceklere ihtiyacı vardır.

Bitkiler kendi yiyeceklerini yapabilir, ancak hayvanlar yapamaz. Farklı hayvanların farklı beslenme alışkanlıkları vardır. Hayvanlar ya bitkileri ya da diğer hayvanların etini yerler ve bu şekilde beslenirler.

Bazı hayvanlar bitki yer. Bitki yemeyen hayvanlar ise bitki yiyen hayvanları yerler. Bazıları hem bitkileri hem de hayvanları yerler. Bu nedenle, tüm hayvanlar yiyecek bitkilerine bağımlıdır. Şimdi farklı hayvanlar ve beslenme alışkanlıkları hakkında konuşacağız.

inek

Kaynak: pixabay.com

Bitki yiyen hayvanlar (Otçul hayvanlar):

Bazı hayvanlar çim, bitki, meyve ve köklerle beslenir. Bazıları gram ve fındık ile beslenir. Bunlar bitki yiyen hayvanlardır. Bunlara Herbivor denir. Diğer hayvanların etini yemiyorlar. Bazı bitki yiyen hayvanlar inekler, atlar, keçiler, filler vb.

Advertisement

Not: Fil en büyük kara memelisidir. Yetişkin bir filin tek bir günde, birkaç yüz kilogram yaprak, sürgün, ot ve diğer mevcut bitki örtüsünü tükettiğine inanılmaktadır.

aslan

Kaynak: pixabay.com

Et yiyen hayvanlar (Etçil hayvanlar):

Bazı hayvanlar diğer hayvanları yer. Bunlar et yiyen hayvanlar. Bunlara etobur denir. Bitki yemiyorlar. Bazı et yiyen hayvanlar aslanlar, kaplanlar, yılanlar, kurtlar vb.

Not: Yılanlar tahıllarımızı yiyen fareler yerler.

kedi

Kaynak: pixabay.com

Bitki ve et yiyen hayvanlar (Omnivorous hayvanlar):

Bazı hayvanlar hem bitkileri hem de diğer hayvanların etini yerler. Bu hayvanlara omnivor denir. İkisini de yiyen bazı hayvanlar ayılar, çakallar, kediler, köpekler vb. İnsanlar ayrıca et, balık, yumurta, sebze, meyve ve fındık yer. Yani, aynı zamanda omnivorlar.

Not: Maymunlar doğası gereği çok amaçlıdır. Çiçekler, yapraklar ve meyvelerden böceklere ve küçük kurbağalara kadar çok çeşitli yiyecekler yerler.

Advertisement


Leave A Reply