Heinrich Rudolf Hertz Kimdir? Hayatı Buluşları Bilime Katkıları Çalışmaları

1
Advertisement

Heinrich Rudolf Hertz kimdir ve ne yapmıştır? Heinrich Rudolf Hertz’in hayatı, çalışmaları, buluşları ve bilime katkıları.

Heinrich Rudolf Hertz

Kaynak: commons.wikimedia.org

Heinrich Rudolf Hertz

Heinrich Rudolf Hertz, radyo dalgalarının varlığını kanıtlayabilen, laboratuvar ortamında olsa dahi ilk defa toplayabilen ve gözlemleyebilen kişi ünvanını taşımaktadır. 1883 ile 1889 yılları arasında yaptığı çalışmalarda elektrik kıvılcımlarından elektromanyetik dalgalar elde edebilmiştir.

Heinrich Rudolf Hertz 22 Şubat 1857 Hamburg Almanya doğumludur. 1 Ocak 1894 yılında henüz 36 yaşında iken hayat gözlerini yummuştur. Heinrich Rudolf Hertz’in babası sonradan Hırıstiyanlığı kabul etmiş bir Alman yahudisidir. Babası Gustav Ferdinand Hertz Hamburg ve Oberlandsgerichstrat’ta başarılı bir avukatlık dönemi geçirmiştir.

Heinrich Rudolf Hertz oldukça zeki ve başarılı bir öğrenci idi. Yalnızca bir yıllık bir eğitim sonrası Almanya’da üniversiteye girmesi için geçmesi gereken Abitur sınavını birincilik ile sonlandırmıştır. Üniversite yıllarında doğaya ve doğa bilimlerine karşı ilgisini keşfetmiş ve Hertz ailesine ait olan aile atölyesinde mekanik cihazlar üretilmesi konusunda çalışmış ve bu konu hakkında pratik yapma imkanı bulmuştur. Ayrıca bir miktar da Arapça öğrenmiştir.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Heinrich Rudolf Hertz mühendislik çalışmalarında daha da ilerleyebilmek ve tecrübesini geliştirmek için Hamburg’dan Frankfurt’a yerleşmiştir. Berlin Demiryolu Alayında 1876-1877 yılları arasında askerlik görevini tamamlamıştır. 1888 yılını ise Hamburg Üniversitesinde çalışrak geçirmiştir. Hamburg Üniversitesinde iken akademik kariyer yapmaya karar verdiği için Frankfurt’tan ayrılmış ve bilimsel çalışmalarda bulunmak üzere Berlin Üniversitesine gitmiştir.

Heinrich Rudolf Hertz

Kaynak: commons.wikimedia.org

Heinrich Rudolf Hertz dönemin en büyük fizikçilerinden Gustav Kirchhoff ve Herman von Helmotz ile çalışma imkanı bulmuştur. 1880 yılında henüz 23 yaşında iken fizik doktorasını Elektromanyetik İndiksiyon konusundaki çalışmaları ile almıştır. Doktorasını aldıktan sonra Herman von Helmoltz’un 3 yıl boyunca asistanlığı görevini gerçekleştirmiştir.

Advertisement

1885 senesinde Fizik Profesörü ünvanını Karlsruhe Üniversitesinde almıştır. Kendisini tüm dünyaya kalıcı bir şekilde tanıtan en büyük başarısı ve çalışması olan radyo dalgalarının keşfini ise 1888 yılında yine Karlsruhe Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.

Deneyleri – Çalışmaları

1889 yılında Bonn Üniversitesine geçiş yapmıştır. Katot ışınları ile ilgili başarılı deneylerini burada gerçekleştirme imkanı bulmuştur. Heinrich Rudolf Hertz’in birçok büyük başarısı bulunmakla birlikte en büyük başarı ve buluşları radyo dalgalarının varlığının ispat edilerek keşfi, radyo dalgalarının oluşumunun gösterilmesi ve hızlarının ölçümlenebilmesidir. Heinrich Rudolf Hertz radyo dalgaları ile ışık hızının aynı olduğunun tespit edilmesinden sonra radyo dalgalarınında aynen ışık dalgaları gibi özellikler gösterdiğini çalışmaları ile göstermiştir.

36 yıllık kısa yaşamına birçok bilimsel büyük başarı katmıştır. Bir saniyede oluşan salınım ve ya titreşim miktarına birim olarak Hertz ismi konmuştur. Yapmış olduğu deneylerde laboratuvarlarının bir tarafındaki elektrik kıvılcımının yaymış olduğu manyetik dalganın bir tel halka tarafından hissedildiğini gözlemledi. Elektromanyetik ışınımın başka bir türü olan radyo dalgalarının varlığını kanıtladı. Işığın toplanıp yansıtıldığı gibi radyo dalgalarının da aynı şekilde işlev gördüğünü gösterdi. Hertz’in yapmış olduğu çalışmalar, Maxwell’in daha önce ortaya attığı, elektromanyetik dalgaların elektrik dalgalarıyla aynı davranışları gösterdiği biçimdeki kuramını kanıtlamış oldu.

Heinrich Rudolf Hertz

Kaynak: commons.wikimedia.org

Hertz Hakkında Gerçekler

 • Heinrich Rudolf Hertz, Almanya’nın Hamburg kentinde doğdu ve zengin bir avukatın oğluydu.
 • Gelhrtenschule des Johanneums gramer okuluna gitti ve burada Latince, Sanskritçe ve Arapça öğrendi.
 • 1880’de Berlin Üniversitesi’nden doktora cum laude derecesi aldı ve 1883’te Kiel Üniversitesi’nde teorik fizik alanında öğretim görevlisi olarak görev aldı.
 • 1885’ten 1889’a kadar Karlsruhe Politeknik’te fizik profesörü iken elektromanyetik dalgalar üretti ve uzunluklarını ve hızlarını ölçtü.
 • Deneyleri, James Maxwell tarafından tahmin edilen elektromanyetik dalgaların davranışını kanıtladı ve elektromanyetik dalgaların hızını ölçmek için bir cihaz yaptı.
 • Maxwell’in ışık ve ısının elektromanyetik radyasyonlar olduğu teorisini kanıtladı.
 • 1886’dan 1894’e kadar Bonn’da Fizik Profesörü ve Fizik Enstitüsü Direktörü olarak görev yaptı ve burada seyreltilmiş gazlardaki elektrik araştırmalarına devam etti.
 • 1886 ve 1889 yılları arasında Hertz, elektrodinamik alanında son derece önemli olduğunu kanıtlayacak temas mekaniği üzerine iki makale yayınladı.
 • 1887’de “İzolatörlerde Elektrik Bozukluklarının Ürettiği Elektromanyetik Etkiler Üzerine” başlıklı makalesini yayınladı.
 • Hertz, yüklü bir nesnenin ultraviyole ışığa maruz kaldığında şarjını daha hızlı kaybettiğini belirten fotoelektrik etkiyi keşfetti.
 • Deneylerinin önemi ve pratik sonuçlarının farkında değildi ve kablosuz iletişimde nihai kullanımlarını öngörmedi.
 • 1930’da hertz (Hz), önceki “saniyedeki döngülerin” yerine geçen frekansın adı olarak belirlendi.
 • 36 yaşında Wegener granülomatozundan öldü.


Leave A Reply