Heitor Villa Lobos Kimdir?

0
Advertisement

Heitor Villa-Lobos kimdir? Heitor Villa-Lobos hayatı, biyografisi, müzik kariyeri, eserleri ve Bachianas Bresileires hakkında bilgi.

Heiter VİLLA – LOBOS

5 Mart 1887, Rio de Janeiro — 17 Kasım 1959, Rio de Janeiro

Brezilyalı bestecidir. Kısa bir süre Agnello Franca ve Francisco Braga’dan aldığı armoni dersleri dışında kendi kendini yetiştirmiştir. 1912’de Brezilya’nın içerilerinde ve bu arada Amazon ormanlarında araştırmalar yapan bir bilim kuruluna katılmış, ilkel boyların müziğini incelemiştir. Gerek bu müzik, gerekse zenci müziği, Villa-Lobos’un yapıtlarını etkilemiştir. Bu yapıtlarda Fransız empresyonizminin etkileri de görülür. Ülkesinin en önemli bestecisi ve 20. yüzyıl müziğinin ileri gelen yaratıcılarından biridir.

Başlıca eseri: Türlü çalgı toplulukları için 15 «Choros» (Serenade) ve Bach izlenimi ile Brezilya halk müziğinin bağdaştırılmasından doğan ve türlü ses bileşimleriyle bestelenen 9 «Bachianas Brasileiras» piyano konçertosu, keman konçertosu, birçok oda müziği yapıtı, piyano için «Rudepoema» ve «Saudades das Selvas Brasileiras».

BACHİANAS BRESİLEİRAS No. 5

Advertisement

İlk yorumu: 1939 New York.
Bestecinin en tanınmış, en yaygın yapıtı sekiz viyolonsel ve soprano için bestelenmiş olan «Beşinci» «Bachianas Bresileiras»dır. Genellikle Latin kötümserliğini yansıtan yaslı dizeler bir Brezilya halk ezgisiyle örülmüş, değişik düzenlemeyle işlenmiştir. Şiirin özeti şöyle: «Bir öğle sonrası… Pembe ve altın sarısı renkler deniz yüzeyine yayılırken, hüzün kaplar insanı, gözler nedensiz yaşarır… Ruhum acılıdır, kuşlar susmuş, böcekler susmuştur… Her dalganın bir dize olduğu deniz şiiridir bu… Gece sessizce yaklaşırken acı – tatlı karışımı bir duygu kapsar ruhumu… Bir öğle sonrası… Pembe ve altın sarısı renkler deniz yüzeyine yayılır».


Leave A Reply