Hemoroid Kanaması Nasıl Durdurulur?

0
Advertisement

Hemoroid (basur memelerinde) oluşan kanamalarda neler yapılır, ilk yardım nasıl olmalıdır? Hemoroid kanaması nasıl geçer?

Hemoroid Kanaması Nasıl Durdurulur?

Hemoroid, makat bölgesindeki küçük toplar damarların şişmesi olup bazen içerisindeki kan pıhtılaşır. Bu kez hemoroid memesi serttir, ve çok ağrır. Makat deliğinden dışarı çıkmış olabilir. Tekrar içeri girmez ve boğulur. Bunlar ise çok ağrı yapar. Bazen basur memelerinden kanama olur.

Basur memeleri vücuttaki başka bir hastalık nedeniyle olmuş olabilir. Bu yönden doktora muayene olmanız yararlıdır.

1 — Sırtüzeri yatarak dinleniniz.

2 — Bacaklarınızın ve kalçalarınızın altına yastık koyarak yüksekte tutunuz.

Advertisement

3 — Sıcak su bulunan küvete girerek günde birkaç kez banyo yapınız.

4 — Banyodan sonra veya banyo olanağı yoksa sıcak termoforu havluya sarıp makat bölgesi üzerine uygulayınız. Çok sıcak olan termofor yanık yapabilir.

5 — Kabız kalmayınız. Kabızsanız mülayim yapıcı (laksatif) yiyecekler yiyiniz ilaç alınız. Posa bırakıcı gıdalar meyva ve sebze” yiyiniz. Vücut jimnastiği ve yürüyüşlerin faydası vardır.

6 — Tuvalette uzun süre oturup ıkınmayınız.

7 — Eğer şikayetler geçmiyorsa doktora gidiniz. Bazen hemoroid memelerinin içerisinde pıhtılaşmış olan kanın boşaltılması gerekebilir.

8 — Makat deliğinden dışarı çıkmış ve içeri girmeyen hemo-roid memeleri varsa vazelin sürülmüş eldivenli parmakla çok yavaş olarak bunların içeri sokulması gerekmektedir. Bu bakımdan kesinlikle hastaneye gidiniz.

Advertisement

9 — Hemoroid ile ilgili pomad veya fitili kullanabilirsiniz.

10 — Hemoroidten rahatsız olanlar kaşıntı, makatında çatlak olanlar her tuvaletten sonra sabun ve su ile yıkamalı kurutulmalıdır.

11 — Makattan ilk kez kanama geldiğinde, basur memeleri büyüyorsa kanama, ağrı yapıyor ya da kaşınıyorsa, makattan akıntı geliyorsa ve şikayetler 3 haftadan daha uzun süre devam ediyorsa doktora gidiniz.


Leave A Reply