Henri Cartier Bresson Kimdir? Ünlü Fotoğrafçının Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Henri Cartier Bresson kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü fotoğrafçı Henri Cartier Bresson’ın hayatı, biyogradisi, çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi.

Henri Cartier Bresson

Henri Cartier Bresson

Bresson, 22 Ağustos 1908’de Fransa’nın Seine-et-Marne bölgesinde, Chanteloup’da doğdu. Varlıklı bir aileden geliyordu. Babası ilk başlarda tekstil işini devam ettirmesini istese de sanata yatkınlığını fark edince bu isteğinde fazla diretmedi.

Genç yaşta resim sanatına ilgi duydu, André Lhote’la resim öğrenmek için Lycée Condorcet’de sürdürdüğü orta öğrenimini yarıda bıraktı. Bresson eğitimi aldıktan sonra modern sanata karşı daha fazla hayranlık duymaya başladı. Daha sonra da İngiltere’ye, Cambridge’e gitti. Sanat ve edebiyat eğitimi aldı. Joseph Conrad’ın “Karanlığın Yüreği” adlı romanından çokça etkilendi.

1930’da Fildişi Sahilleri’ne gitti, neredeyse bir yıl kaldı. 1931 yılında ise fotoğraf çekmeye başladı. Cebinde fotoğraf makinesi Leica’yla Avrupa’yı keşfe çıktı. İlk sergisi 1933’te Julien Levy’nin New York’taki galerisinde açıldı. Bir sonraki yıl ise Meksika’ya giderek bir yıl orada kaldı.

1935 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek sinema tutkusunun peşinden gitti. Yine Julien Levy’nin galerisinde Walker Evans ve Manuel Alvarez Bravo’nun çalışmalarıyla birlikte kendi fotoğraflarını sergiledi. 1936’dan başlayarak üç yıl süreyle sinemacı Jean Renoir’ın ikinci asistanı oldu. 2. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Üçüncü Ordu’nun Film ve Fotoğraf mangasına katıldı. 1940 yılında ise Almanlar tarafından tutsak edildi. Henr,i Cartier Bresson, Şubat 1943’ta, birkaç girişimin ardından kaçmayı başardı.

Advertisement

Yeniden fotoğrafçılığa döndü ve aynı yıl birçok sanatçının portresini çekti. Bunlar arasında Picasso, Matisse, Braque, Bonnard gibi dönemin çok ünlü isimleri de vardı. 1944’te savaş tutsaklarının ve toplama kamplarına gönderilenlerin yurda dönüşünü konu alan “Le Retour/Dönüş’ adlı belgesel filmi yönetti.

Henri Cartier Bresson

1947 fotoğraf için bir dönüm noktasıydı.

Cartier-Bresson bu tarihte Robert Capa, David Seymour, George Rodger ve William Vandivert’le Magnum Photos’u kurdu. Aynı yıl Harper’s Pazaar dergisinin talebi üzerine John Malcolm Brinnin ile ABD’de seyahetler yaparak ünlü sanatçı ve yazarları fotoğrafladı. New York’taki Modern Sanatlar Müzesi’ndeki (MoMA) sergisi de aynı yıla denk geldi. 1948-1950 yılları arasında ise Gandhi’nin ölümü sırasında Hindistan’a, daha sonra Çin’e, Endonezya’ya, SSCB’ye, Küba, Meksika ve Japonya’ya gitti.

1952 yılında ise “fotoğrafın manifestosu” olarak adlandırılan “Karar Anı” kitabı ünlü ressam Matisse’in tasarladığı kapakla yayımlandı. 1974 yılında resim yapmaya geri döndü. Fakat portre ve manzara fotoğrafıyla ilgilenmeyi de sürdürdü. Henri Cartier-Bresson, 3 Ağustos 2004’te, Provence, Montjustin’de öldü.


Leave A Reply