Henri Pousseur Kimdir? Belçikalı Bestecinin Hayatı Eserleri Besteleri

0
Advertisement

Henri Pousseur kimdir ve ne yapmıştır? Henri Pousseur hayatı, biyografisi, besteleri, eserleri nelerdir? Henri Pousseur hakkında bilgi.

Henri Pousseur

Henri Pousseur

Henri Pousseur; (d. 23 Temmuz 1929, Malmedy, Belçika – ö. 6 Mart 2009, Brüksel, Belçika), Belçikalı bestecidir. Çok farklı, hatta çelişik gibi görünen türlerde müzik yazmış, yapıtlarında çeşitli bileşimlerde icracı gruplarına, yalnızca elektronik çalgılara ya da Eledre de (1959; Elektra) olduğu gibi hem icracıların, hem de elektronik aygıtların ürettiği seslere yer vermiştir.

Anton von Webern (1883-1945) gibi bestecilerden etkilenerek çeşitli müzik öğelerinin katı bir denetim altında tutulduğu seriyal müzik yazdı. Ama bir yandan da, yapısı gereği içinde beklenmedik renkler oluşan raslamsal müzik örnekleri verdi. Répons pour sept musiciens’de (1960; Yedi Müzikçi İçin Yanıtlar) kompozisyonun seyrini bir ölçüde şansa ve çalgıcıların özgür seçimine bıraktı. Miroire de votre Faust (1961-62; Sizin Faust’unuzun Aynası) adlı opera benzeri yapıtında Faust öyküsüne yenilikler katarak her gösteri için olası dört sondan birinin izleyicilerin oyuyla belirlenmesini öngördü.

Henri Pousseur

Müzik Kariyeri

Pousseur birçok Avrupa ve ABD kentinde müzik öğretmenliği yaptı. Köln’de (1954), Milano’da (1956) ve Brüksel’de (1958) elektronik müzik stüdyolarının kurulmasına yardımcı oldu. Fragments théoriques I sur la musique expérimentale (1970; Deneysel Müzik Üzerine Kuramsal Parçalar I) gibi kuramsal yazılarında eski tartışma ve değerlendirme yöntemlerinden bazılarının amaçları, olanakları ve teknikleri farklı yakın dönem müziği için geçerli olmadığını savundu. Sonraki yapıtları arasında, insan hakları hareketinin şarkısı “We Shall Overcome” üzerine bir dizi olağandışı çeşitleme niteliğindeki Couleurs croisées (1967; Çapraz Renkler), onun devamı olarak kadın sesi, piyano ve teyp ile Amerikan Yerli ve Siyahlarının düzyazı ve şiir dinletilerine ve siyasal konuşmalara rastgele ayarlanmış iki radyo alıcısı için yazdığı Croisées des couleurs croisées (1970; Çapraz Renklerin Çaprazı), Invitation à l’Utopie (1971; Ütopyaya Çağrı), Vue sur les jardins interdits (1974; Yasak Bahçelerden Görünüş) ve solo viyolonsel için 19V 8/4 (1975) sayılabilir.

Advertisement

Pousseur Köln, Basel ve ABD’de SUNY Buffalo’da ve kendi anadili Belçika’da ders verdi. 1970’den 1988’de emekliliğine kadar, Liège Üniversitesi ve Konservatuarı’nda öğretmenlik yaptı. 6 Mart 2009 sabahı 79 yaşında Brüksel’de bronşiyal pnömoni nedeniyle öldü (Machart 2009).


Leave A Reply