Henry Ford Kimdir? Ford Motor Company Kurucusunun Hayatı ve Başarıları

6
Advertisement

Henry Ford Kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü otomobil imalatçısının hayatı, biyografisi, çalışmaları, başarılarının sırrı hakkında bilgi.

henry ford

Kaynak: commons.wikimedia.org

Henry FORD (1863-1947)

Ünlü bir Amerikalı otomobil imalatçısı ve dünyanın sayılı zenginlerinden biridir. Dearborn’da küçük bir çiftlikte dünyaya geldi. Okula giderken, akşamları eve dönünce, yaz aylarında, durmak dinlenmek bilmeden, çiftlik işleriyle uğraşıyordu. On iki yaşındayken annesi öldü. Henry Ford artık okula da gitmez oldu. Onun bütün merakı makinelerdeydi. Eline bir saat geçse, hemen içini açar, makinesini karıştırır, kendi aklınca daha iyi işler bir hale getirirdi.

Henry Ford Sözleri

Henry Ford, bir gün, yolda kendi kendine giden bir traktör görünce şaşırdı. Gitti, makinenin her yanını iyice gözden geçirdi. İşleten adama bir sürü soru sordu. Sonra kendi de böyle bir makine yapmanın yollarını araştırmaya başladı. Çiftlikte boş zamanlarında gölge bir yere çekiliyor, elindeki aletlerle saatlerce çalışıyordu. Artık çiftlik işlerini büsbütün bırakmıştı.

Henry Ford, 17 yaşına geldiği zaman bir makine yapım evine çırak girdi. Geçimini sağlayabilmek için ayrıca akşamları da ikişer saat bir kuyumcunun yanında çalışıyordu. Makineler hakkındaki bilgisini genişlettikten sonra çiftlik işlerinde de faydası dokunacak makineler yapmayı aklına koydu, çalışmalarını bu yolda ilerletti. Daha sonra Detroit’e gitti, Edison şirketine makinist olarak girdi. Makineleri o kadar iyi biliyordu ki kısa zamanda başmühendis mevkine yükseldi. Bu arada hafif gövdeli arabaları çekecek bir makine yapmaya çalışıyordu. En sonunda benzinle işleyen hafif bir motor yapmayı başardı. Böylece yeni başlamış olan otomobil sanayinin gelişmesine yol açtı.

Henry Ford

Ford montaj hattı, 1913 – Kaynak: commons.wikimedia.org

Ford’un Başarısının Sırrı:

Ford’un iki silindirli, dört beygirlik motorlu arabası 1892’de tamamlandı. İcadının üzerinde uzun müddet çalıştıktan sonra, bunun işe yarayabileceğini en sonunda herkese kabul ettirdi. Sonra hemen ikinci arabayı yapmak üzere çalışmaya koyuldu. 1899’da Detroit Otomobil Şirketi hesabına otomobil yapmaya başladı. Kendisi de bu şirketin baş mühendisiydi. Şirket siparişe göre otomobil yapmak istiyordu, Ford ise çok sayıda imalat yapmak taraftarıydı. Otomobilleri ucuza mal edip ucuza satmak, böylece sürümden kazanmak fikrini ileri sürdü. Şirket bu fikre yanaşmayınca, Ford şirketten ayrılmak zorunda kaldı. 1902’de Ford Motor Şirketini kurdu. Şirket işe başlarken sermayesi 100 bin dolardı. Değişik modellerde otomobil rağbet görmüştü. 1926’de şirketin sermayesi 1 milyar dolara yükselmişti. Ford Şirketi dünyanın en büyük motor şirketi haline geldi. Sadece otomobil yapmakla kalmıyorlar, çeşitli taşıtlar, bunların yedek parçalarını yapıyorlardı. Artık bütün dünyada Ford adını duymayan kalmamıştı.

Advertisement

Ford şirketi kuruluşundan bugüne kadar hiç kimseden borç almadığı gibi tahvil, bono satışları da yapmamıştı. Şirketin kurulduğu yıl iki silindirli 8 beygirlik 1708 araba yapılmıştır.

Henry Ford

Hindistan’da sergilenen bir 1926 Ford T Roadster – Kaynak: commons.wikimedia.org

Milyonlarca Araba:

Ford, yeni usullerle çalışmasına devam etti. Bu arada 1914’te işçilerinin ücretlerini arttırarak endüstri dünyasını hayretler içinde bıraktı. Öteki fabrikalarda işçiler günde 9 saat çalışıyorlar bu karşılık Fordda çalışanlardan yarı yarıya az ücret alıyorlardı.

Ford, ayrıca mallarına ucuz fiyat koymuştu, fakat çok sayıda imalatla sürümden kazanıyordu. Böylece şirket kısa zamanda dünyanın sayılı büyük şirketleri arasına girdi. 1915’te 1 milyonuncu araba yapıldı. 1926’da ise fabrika yılda 2 milyon araba yapabilecek hale gelmişti. 1928’de 15 milyonuncu araba üretildi.

Makinelerin yanı sıra, insanları da çok seven Henry Ford, sağlığında bir çok hayır kurumları, hastaneler açmış, yanında çalışanlara bir çok iş imkanları sağlamıştır. Ayrıca servetinin önemli bir kısmını da Ford Vakfı’na yatırmıştır.

Ford 1915’de devrin en tanınmış şahıslarını toplayıp bir gemiyle Avrupa’ya gitti. Bütün yolculuk masraflarını kendi üzerine almıştı. Niyeti 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasını önlemekti. Sulh yolculuğu malesef iyi bir sonuç vermedi.

Henry Ford, 1918’de senatör olmak için adaylığını koyduysa da kazanamadı. 1945’e kadar işçilerinin başından ayrılmadı. 1947’de 84 yaşında öldü.

Advertisement


6 yorum

Leave A Reply