Henryk Sienkiewicz Kimdir

0
Advertisement

Ünlü Polonyalı yazar Henryk Sienkiewicz hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Henryk SienkiewiczTam adı Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz’dir. 5 Mayıs 1846, Wola Okrzejska, Polonya’da dünyay gelmiş, 15 Kasım 1916, Vevey, İsviçre’de hayata veda etmiştir.

Ünlü bir Polonyalı romancıdır. Küçük yaşta edebiyatla ilgilendi, eleştirme yazıları yazmaya başladı. İlk uzun hikayesini 24 yaşında iken yayınladı. Bunu 1872’de “Kimse Kendi Yurdunda Peygamber Değildir“, 1873’te «İki Yol», «Hania» gibi eserleri takip etti. Henryk Sienkiewicz 1876 – 1878 yılları arasında Almanya, Fransa ve İngiltere’ye doğru uzun bir yolculuğa çıktı. Oradan Amerika’ya gitti. Dönüşünde yolculuğu boyunca gördüklerini «Yolculuk Mektupları» adlı eserinde yayınladığı gibi, ayrıca «Fener Bekçisi», «Stepler Boyunca» vs. gibi hikayeler yazdı. «Demirden ve Ateşten» ( 1884), «Tufan» ( 1886), «Wolodyjowski» (1888) gibi büyük eserler verdi.

Henryk Sienkiewicz’in en büyük romanı 1895’te yazdığı «Qua Vadis»tir. Romancı bu eserinde zevk ve eğlenceye dalmış olan eski Roma’nın yıkılışını anlatır. «Quo Vadis» birçok dile çevrilmiş, filme alınmıştır. Romancı hayatının bundan sonrasını Mısır, Zengibar gibi Afrika ülkelerine seyahatler yaparak geçirmiş, 1905’te Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmış ve İsviçre’ de ölmüştür.


Leave A Reply