Her Tümör Kanser Midir? İyi Huylu Riskli Yada Malign Tümörler ve Özellikleri

0
Advertisement

Tümör çeşitleri nelerdir? Kanser yapan tümörler nelerdir? İyi huylu, riskli yada malign kanser türleri ve özellikleri nelerdir, nasıl anlaşılırlar?

tümör

Kaynak : pixabay.com

Tümör

Tümör, şişmeye benzeyebilen bir kütle veya doku yığınıdır. Tüm tümörler kanserli değildir, ancak ortaya çıkarsa bir doktora görünmek iyi bir fikirdir.

Tümör “hücreler gerektiğinden daha fazla böldüğünde veya gerektiğinde ölmediğinde ortaya çıkan anormal bir doku kütlesi” dir. Sağlıklı bir vücutta, hücreler büyür, bölünür ve vücutta birbirini değiştirir. Yeni hücreler oluştukça eskileri ölür. Bir kişi kanser olduğunda, vücudun ihtiyacı olmayan yeni hücreler oluşur. Çok fazla yeni hücre varsa, bir grup hücre veya tümör gelişebilir.

Bazı tümörler iyi huylu ve kanserli olmayan hücrelerden oluşmasına rağmen, diğerleri maligndir. Malign tümörler kanserlidir ve hücreler vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Tümör nedir?

Tümör hücreler çok hızlı çoğaldığında gelişir. Tümörler, tipine bağlı olarak küçük bir nodülden büyük bir kütleye kadar değişebilir ve vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir.

Türleri

Üç ana tümör tipi vardır:

Advertisement

İyi huylu: Bunlar kanserli değildir. Yayılamaz ya da büyüyemezler ya da çok yavaş yaparlar. Doktor onları çıkarırsa, genellikle tekrarlamazlar.

Premalign: Bu tümörlerde hücreler henüz kanserli değildir, ancak malign olma potansiyeline sahiptir.

Malign: Malign tümörler kanserlidir. Hücreler büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Bir tümörün gelecekte nasıl hareket edeceği her zaman belli değildir. Bazı iyi huylu tümörler premalign ve sonra malign olabilir. Bu nedenle, herhangi bir büyümeyi izlemek en iyisidir.

İyi huylu

İyi huylu tümörlerin çoğu zararlı değildir ve vücudun diğer kısımlarını etkilemesi olası değildir. Bununla birlikte, sinirlere veya kan damarlarına baskı yaparlarsa veya endokrin sistemde olduğu gibi hormonların aşırı üretimini tetiklerlerse ağrıya veya diğer sorunlara neden olabilirler.

İyi huylu tümörlerin örnekleri şunları içerir:

Advertisement

Adenomlar

Adenomlar, bezleri, organları ve vücuttaki diğer yapıları kapsayan ince zar olan glandüler epitel dokusunda gelişir.

Örnekler:

 • kolondaki polipler
 • selim meme tümörünün yaygın bir formu olan fibroadenomlar
 • karaciğerde ortaya çıkan hepatik adenomlar
 • Adenomlar kanser olarak başlamaz. Bununla birlikte, bazıları değişebilir ve kanserli olan adenokarsinomlar olabilir.

Myomlar

Myomlar, Fibroidler veya fibromlar, herhangi bir organın lifli veya bağ dokusu üzerinde büyüyebilen iyi huylu tümörlerdir.

Uterin fibroidler yaygındır ve aşağıdakilere neden olabilir:

 • vajinal kanama
 • pelvik ağrı veya rahatsızlık
 • idrarını tutamamak
 • Liflerin hücrelere oranına bağlı olarak “yumuşak” veya “sert” olabilirler.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok myom türü vardır:

 • yüzde küçük kırmızı yumrular olarak görünebilen anjiyofibromlar
 • ciltte, genellikle alt bacaklarda görülen dermatofibromlar
 • Bazı fibromlar semptomlara neden olabilir ve ameliyat gerekebilir. Nadir durumlarda, miyomlar değişebilir ve fibrosarkom haline gelebilir. Bunlar kanserlidir.

Hemanjiyomlar

Hemanjiyomlar, kan damarları aşırı derecede büyüdüğünde oluşan iyi huylu tümörlerdir.

Deride kırmızı “çilek izleri” olarak görünebilirler veya vücudun içinde gelişebilirler. Genellikle doğumda bulunurlar ve çocuklukta kaybolurlar.

Hemanjiyomların genellikle tedaviye ihtiyacı yoktur, ancak gitmezlerse lazer cerrahisi ve diğer seçenekler mevcuttur.

tumor

Kaynak : pixabay.com

Lipomlar

Lipomlar yumuşak doku tümörüdür ve yağ hücrelerinden oluşur. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle 40-60 yaş arası insanları etkiler.

Çoğu lipom küçük, ağrısız, lastik gibi, dokunuşa yumuşak ve hareketlidir. Genellikle sırtta, omuzlarda, kollarda, kalçalarda ve bacakların üstlerinde görülürler.

Lipom türleri arasında yağ hücreleri ve fibröz bağ dokusu içeren fibrolipomlar ve cilt altında görünen anjiolipomlar bulunur.

Advertisement

Premalign

Bu tip tümör kanserli değildir, ancak değişmesi durumunda yakından izlenmesi gerekir.

Örnekler:

Aktinik keratoz
Solar keratoz olarak da bilinen bu büyüme, kabuklu, pullu ve kalın cilt lekelerini içerir.

Açık tenli insanları etkileme olasılığı daha yüksektir ve güneşe maruz kalmak, riski artırır.

Bazen aktinik keratoz yassı hücreli karsinom haline dönüşür, bu nedenle doktorlar genellikle tedaviyi önermektedir.

Servikal displazi

Servikal displazide, serviksi hizalayan hücrelerde bir değişiklik meydana gelir. Doktor bir Pap smear sırasında bu hücreleri bulabilir. Servikal displazi genellikle gençlerde yaygın bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsünden (HPV) kaynaklanır.

Hücreler kanserli değildir, ancak 10-30 yıl sonra malign hale gelebilir ve serviks kanseri ile sonuçlanabilir.

Bir cerrah hücreleri dondurma teknikleri kullanarak veya serviksten bir doku konisi alarak çıkarabilir.

Akciğerin metaplazisi

Bu büyümeler, akciğerlere hava taşıyan tüpler olan bronşlarda meydana gelir.

Bronşların astarı glandüler hücreler içerir. Sigara içenler de dahil olmak üzere bazı insanlarda bunlar değişebilir ve skuamöz hücreler veya kanser olabilir.

Lökoplaki

Lökoplaki ağızda kalın beyaz lekelerin oluşmasına neden olur. Bu yamalar ağrısızdır ve düzensiz bir şekle sahiptir. Bu tür bir yaması olan herkes, 2 hafta içinde kaybolmazsa bir doktora görünmelidir.

Advertisement

Ayrıca, yamaları değişiklikler açısından izlemeli ve gerekirse sigarayı bırakmalıdırlar. Doktor bu yamaların kanserli olabileceğine inanıyorsa, bunları çıkarmak için lazer veya cerrahi operasyon yapabilir.

kanser

Kaynak : pixabay.com

Malign

Malign tümörler kanserlidir. Hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüklerinde gelişirler. Hücreler büyümeye ve yayılmaya devam ederse, hastalık hayatı tehdit edebilir.

Malign tümörler hızla büyüyebilir ve metastaz adı verilen bir süreçte vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Vücudun diğer bölgelerine hareket eden kanser hücreleri orijinal olanlarla aynıdır, ancak diğer organları istila etme yeteneğine sahiptirler. Akciğer kanseri karaciğere yayılırsa, karaciğerdeki kanser hücreleri hala akciğer kanseri hücreleridir.

Farklı malign tümör tipleri, farklı hücre tiplerinden kaynaklanır.

Örnekler:

Karsinom: Bu tümörler, ciltte ve vücudun organlarını örten veya çizgilendiren dokuda bulunan epitel hücrelerinden oluşur. Karsinomlar mide, prostat, pankreas, akciğer, karaciğer, kolon veya memede ortaya çıkabilir. Bunlar yaygın bir malign tümör türüdür.

Sarkom: Bu tümörler kıkırdak, kemikler, yağ ve sinirler gibi bağ dokusunda başlar. Kemik iliği dışındaki hücrelerden kaynaklanırlar. Çoğu sarkom malignite gösterir.

Eşey hücre tümörü: Bu tümörler sperm ve yumurta üreten hücrelerde gelişir. Genellikle yumurtalıklarda veya testislerde görülürler, ancak beyin, karın veya göğüste de görülebilirler.

Blastom: Bu tümörler embriyonik dokudan veya gelişen hücrelerden oluşur. Blastomalar çocuklarda yetişkinlere göre çok daha yaygındır. Beyindeki, gözdeki veya sinir sistemindeki tümörlere yol açabilirler.

MRI Görüntüleme

Kaynak : Pixabay.com

Teşhis

Kişi bazen tümörü görebilir veya hissedebilir, ancak diğerleri sadece mamogram veya MRI gibi görüntüleme testlerinde görünür. Bununla birlikte, bu testler sadece bir yumru olup olmadığını tespit edebilir.

Tümör tipini belirlemek için biyopsi gereklidir. Doktor küçük bir doku örneği alıp, mikroskop altında incelenmesi için bir laboratuvara gönderecektir. Doktor örneği ofisinde, bir iğne kullanarak veya tümörü çıkarmak için cerrahi bir prosedür sırasında alabilir.

Advertisement

Bir tümörün malign olduğundan şüpheleniyorsa veya bir sinire baskı yapıyorsa veya başka sorunlara neden oluyorsa, önce bir kişinin ameliyata ihtiyacı olduğuna karar verebilirler.

ÖZETLE

Tümörü olan bir kişinin görünümü, türüne bağlı olacaktır.

Birçok iyi huylu tümör önemli bir sağlık riski oluşturmaz. Bununla birlikte, doktorlar her ihtimale karşı çıkarılmasını önerebilir.

Kötü huylu bir tümör tedavi etmek daha zor olabilir, ancak erken evrelerde genellikle etkili tedavi mümkündür. Bu nedenle, insanların genellikle erken teşhisi mümkün kılabileceği için rutin sağlık kontrollerine katılması önemlidir.

Bir yumru, büyüme veya vücutlarında başka bir alışılmadık değişiklik bulan herkes bir doktora görünmelidir. Genellikle endişe kaynağı olmayacaktır, ancak kontrol etmek daha iyidir.


Leave A Reply