Herbert George Wells (H. G. Wells) Kimdir?

0
Advertisement

H. G. Wells olarak da bilinen tam adı Herbert George Wells olan İngiliz düşün adamı ve yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Herbert George Wells (H. G. Wells) (21 Eylül 1866, Bromley, Birleşik Krallık – 13 Ağustos 1946, Regent’s Park, Londra, Birleşik Krallık)

İngiliz fikir adamı ve yazarıdır. Bromley’de doğdu. Babası profesyonel bir kriket oyuncusuydu. İlk ve orta öğrenimini kendi kendisine yaparak sınavla Royal College of Science’a girdi. Burasını tamamladıktan sonra Londra Üniversitesi’nde de zooloji üzerinde ihtisas yaptı.

Hayata bîr öğretmen olarak atılan Wells, ilk eserlerini bundan sonra vermeye başladı. Fen ve doğa konuları üzerinde şaşırtıcı buluşlarla dolu olarak yazdığı romanlar, deneme yazıları, sosyoloji alanındaki büyük eserleriyle çağının en seçkin yazarlarından biri oldu. Bilhassa bilim konusundaki romanları ile ün kazandı.

H. G. Wells, bilim koluna giren romanları ve tarihî eserleri yanında, çağının yaşayışını canlandıran edebî romanları ile de ün yaptı. Bütün yazılarında ince bir görüşle birleşen bir zekânın izleri devamlı olarak okuyucuyu düşünmeye götürür.

Advertisement

H. G. Wells’in en önemli eserleri arasında olan «Zaman Makinası» geleceğe seyahati anlatan bir romandır. Okuyucuyu düşünmeye sevkeden romanlarının başlıcalarından olan «Zaman Makinası» yazarın en büyük başarı kazanan ilmî eserlerinden biridir. Bu romanı 1895’te yazan Wells daha sonra, ilmî konularda birçok roman yazmış ve bu sayede adı dünyanın her yanında sayılı yazarlar arasında anılmaya başlamış, eserleri birçok dillere çevrilmiştir.


Leave A Reply