Herbert Kitchener Kimdir? İngiliz Askerinin Hayatı ve Askeri Kariyeri

0
Advertisement

Herbert Kitchener kimdir ve ne yapmıştır? Herbert Kitchener hayatı, biyografisi, askeri kariyeri, hakkında bilgi.

Herbert Kitchener

Kaynak: commons.wikimedia.org

Herbert Kitchener

Field Marshal Herbert Kitchener, Britanyalı bir asker ve diplomat’dır. İngiltere ordusunun komutanı olarak, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’nin savunmasını yönetmiştir. Ayrıca, İngiltere’nin İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştır.

Kitchener, Birinci Dünya Savaşı sırasında çok sayıda asker toplamak için yaptığı “Kahramanlık Çağrısı” nedeniyle tanınmıştır. Bu çağrı, İngiltere ordusunun asker ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır ve “Ülkeniz için savaşın” sloganıyla yapılmıştır. Bu çağrı, İngiltere’de birçok genç adama katılım için ilham vermiştir ve Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere ordusuna çok sayıda asker katılımını sağlamıştır.

Kitchener, İngiltere’nin Birinci Dünya Savaşı sırasındaki savunmasını yönetirken, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu ile de ilişkiler kurmuş ve bu ülke ile İngiltere arasında bir ittifak oluşturulmasını sağlamıştır. Ancak, Osmanlı İmparatorluğu ile olan bu ittifak, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya tarafına geçişi nedeniyle bozulmuştur.

Kitchener, 1916 yılında İngiltere İçişleri Bakanı olarak görev yaparken, bir seyahat sırasında Osmanlı donanması tarafından vurularak öldürülmüştür. Bu olay, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ile olan ilişkilerde bir gerilim nedeni olmuştur. Kitchener, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’nin savunması için çok sayıda asker toplamış ve İngiltere ordusunun komutanı olarak görev yapmıştır. Ölümünden sonra, Kitchener bir kahraman olarak anılmış ve İngiltere’de birçok anıt ve heykel inşa edilmiştir.

Kaynak 2

Herbert Kitchener; (1850 – 1916)

Advertisement

Tanınmış bir İngiliz komutanıdır. Yirmi bir yaşında Askeri Akademi’den çıktıktan sonra Afrika’daki, Orta Doğu’daki İngiliz birliklerinde görev aldı. 1898’de Hartum’u yeniden istila harekatındaki başarısı üzerine «Earl» (Kont) unvanını kazandı. Boer Savaşı’nda da başarılar gösterdi, daha sonra Mısır Fevkalâde Komiserliği’nde bulundu.

I. Dünya Savaşı sıralarında İngiltere’nin en ünlü komutanlarından biriydi, Harbiye Bakanı olarak kabineye girdi, orduyu yeniden düzenlemesi için kendisine tam yetki verildi. Uç ay içinde 1 milyon askeri silah altına çağıran Kitchener’e, İngiltere büyük umut bağlamıştı. Yalnız, Kitchener, hayatındaki ilk yenilgiye Türkler’in karşısında uğradı: Düzenlediği askeri birlikler Çanakkale’de büyük bir bozguna uğratılıp darmadağın edilmişti.

Kitchener, 1916’da, Çar’la görüşmek üzere Rusya’ya giderken, bulunduğu savaş gemisi Kuzey Denizi’nde battı, askerlerinin çoğu ile birlikte kendisi de boğuldu.


Leave A Reply