Hernando Cortes Kimdir? Aztek İmparatorluğunu Fetheden Kaşifin Hayatı

0
Advertisement

Hernando Cortes kimdir ve ne yapmıştır? Aztek İmparatorluğunu feth eden, ünlü kaşif ve fatihin hayatı ve yolculukları.

Hernando Cortes

  • Meslek: Kaşif
  • Doğum: 1485 Medellin, Kastilya, İspanya’da
  • Ölüm: 2 Aralık 1547, Castilleja de la Cuesta, Kastilya, İspanya
  • En iyi bilinen: Aztek İmparatorluğunu Fethetmek

Hernando Cortes
Biyografi:

Hernan Cortes nerede büyüdü?

Hernan Cortes, 1485 yılında İspanya’nın Medellin şehrinde doğdu. Oldukça ünlü bir aileden geliyordu ve babası İspanyol ordusunda kaptandı. Ailesi onun avukat olmasını istedi ve on dört yaşındayken onu hukuk okuması için okula gönderdi. Cortes avukat olmakla ilgilenmedi ve on altı yaşındayken eve döndü.

Cortes, Kristof Kolomb’un yeni dünyadaki keşiflerini duydu. Seyahat etmek ve yeni topraklar görmek istiyordu. Ayrıca servetini ve ününü kazanmak istiyordu.

Yeni Dünyaya Gitmek

Cortes, 1504’te Yeni Dünya’ya yelken açtı. İlk olarak Santo Domingo kentindeki Hispaniola adasına vardı. Noter olarak işe girdi ve sonraki beş yıl içinde adada bir isim yaptı.

Küba’nın Fethi

1511’de Cortes, Küba’ya bir seferde Diego Velazquez’e katıldı. Velazquez Küba’yı fethettiğinde vali oldu. Velazquez, Cortes’i sevdi ve Cortes’in hükümette yükselmesine yardımcı oldu. Kısa süre sonra Cortes, Küba adasında güçlü ve zengin bir figür oldu.

Hernando Cortes

Advertisement

Meksika’nın Fethi

1518’de Cortes, Meksika anakarasına bir keşif gezisinin sorumluluğunu üstlendi. Bu, uzun yıllardır yapmak istediği bir şeydi. Son dakikada Vali Velazquez, Cortes’in çok güçleneceğinden endişelendi ve Cortes’e yelken açmamasını emretti. Cortes emre karşı geldi ama yine de yelken açtı.

Meksika’ya Varış

Cortes ve adamları Nisan 1519’da Meksika’daki Yucatan Yarımadası’na indi. 11 gemisi, yaklaşık 500 adamı, bazı atları ve bazı topları vardı. Kısa süre sonra Dona Marina adında yerli bir kadınla tanıştı. Dona Marina, Azteklerin Nahuatl dilini konuşuyordu ve Cortes için tercüme yapmaya yardımcı olabilirdi.

Cortes, Azteklerin altınlarını ve hazinelerini duydu. Onları fethetmek ve İspanya için hazinelerini almak istedi. Aztek İmparatoru II. Montezuma ile bir görüşme talep etti, ancak defalarca reddedildi. Daha sonra Aztek başkenti Tenochtitlan’a yürümeye karar verdi.

Tenochtitlan’a Yolculuk

Cortes, 500 kişilik küçük kuvvetini toplayarak Aztek İmparatorluğu’nun kalbi olan Tenochtitlan’a doğru ilerlemeye başladı. Yol boyunca diğer şehirler ve halklarla tanıştı. Diğer bazı kabilelerin Aztek hükümdarlarından hoşlanmadığını öğrendi. Güçlü Tlaxcala halkı dahil onlarla ittifaklar kurdu.

Cholula’da katliam

Cortes daha sonra Cholula şehrine geldi. Meksika’nın ikinci büyük şehri ve Aztek İmparatorluğu’nun dini bir merkeziydi. Cortes, Cholula’daki insanların onu uykusunda öldürmeyi planladığını öğrendiğinde, yaklaşık 3.000 asil, rahip ve savaşçıyı öldürdü. Ayrıca şehrin bir bölümünü de yaktı.

Montezuma II ile tanışmak

Cortes, 8 Kasım 1519’da Tenochtitlan’a vardığında, Aztek İmparatoru II. Montezuma tarafından karşılandı. Montezuma Cortes’e güvenmese de, Cortes’in insan biçiminde tanrı Quetzalcoatl olabileceğini düşünüyordu. Montezuma, Cortes ve adamlarına altın hediyeler verdi. Bu hediyelerin Cortes’in şehri ele geçirmesini engelleyeceğini düşündü, ancak sadece Cortes’in daha fazlasını istemesini sağladı.

Advertisement

cortez harita

Montezuma II Öldürüldü

Cortes, Montezuma’yı kendi şehri içinde esir aldı. Ancak, Küba Valisi Velasquez, Cortes’ten komutayı almak için fetih Panfilo de Narvaez komutasında başka bir sefer gönderdi. Cortes, Narvaez ile savaşmak için Tenochtitlan’dan ayrıldı.

Narvaez ile ilgilendikten sonra Cortes, Tenochtitlan’a döndü. Adamlarının Kral Montezuma’yı öldürdüğünü öğrendi. Şehirden kaçmaya karar verdi. 30 Haziran 1520 gecesi Cortes ve adamları şehirden kaçtı. Birçoğu öldü. Gecenin adı La Noche Triste veya “Hüzünlü Gece”.

Aztekleri Fethetmek

Cortes kısa süre sonra büyük bir müttefik ordusu olan Tlaxcala ile Tenochtitlan’a döndü. Şehri kuşattı ve sonunda şehri ve onunla birlikte Aztek İmparatorluğunu fethetti.

Meksika Valisi

Aztekler’i fethettikten sonra Cortes, Tenochtitlan şehrini Mexico City olarak değiştirdi. Şehir, Yeni İspanya olarak adlandırılan bölgenin İspanyol başkenti oldu. Cortes, İspanya Kralı I. Charles tarafından ülkenin valisi seçildi.

Daha sonraki yaşam

Daha sonra Cortes, İspanya Kralı’nın gözünden düştü. Kendini savunmak için İspanya’ya dönmek zorunda kaldı. 1541’de, gemisi battığında neredeyse boğulduğu Cezayir’e yapılan başarısız bir sefere katıldı. 2 Aralık 1547’de İspanya’da öldü.


Leave A Reply