Herpangina Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

0
Advertisement

Herpangina hastalığı nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir? Herpangina bulaşıcı mıdır, nasıl önlenir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Herpangina

Herpangina nedir?

Herpangina, bir virüsün neden olduğu yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Ağzın çatısında ve boğazın arkasında küçük, kabarcıklı benzeri ülserler ile karakterizedir. Enfeksiyon ayrıca ani bir ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve boyun ağrısına neden olabilir.

Herpangina

Hastalık, genellikle çocukları etkileyen başka bir viral enfeksiyon türü olan el, ayak ve ağız hastalığına benzer. Her iki duruma da enterovirüsler neden olur.

Enterovirüsler tipik olarak gastrointestinal sistemi etkileyen ancak bazen vücudun diğer bölgelerine yayılan bir virüs grubudur. Normalde, vücudun bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşmak için antikorlar üretir.

Antikorlar, virüsler ve bakteriler gibi zararlı maddeleri tanıyan ve yok eden proteinlerdir. Bununla birlikte, bebeklerin ve küçük çocukların henüz geliştirmedikleri için uygun antikorlara sahip olma olasılığı daha düşüktür. Bu onları enterovirüslere karşı daha duyarlı hale getirir.

Advertisement

Herpangina’nın belirtileri nelerdir?

Herpangina belirtileri genellikle virüse maruz kaldıktan iki ila beş gün sonra ortaya çıkar. Herpangina belirtileri kişiden kişiye değişir, ancak şunları içerebilir:

 • ani ateş
 • boğaz ağrısı
 • baş ağrısı
 • boyun ağrısı
 • şişmiş lenf bezleri
 • yutma güçlüğü
 • iştah kaybı
 • salya akması (bebeklerde)
 • kusma (bebeklerde)

Ağız ve boğazın arkasındaki küçük ülserler, ilk enfeksiyondan yaklaşık iki gün sonra ortaya çıkmaya başlar. Açık gri olma eğilimindedirler ve genellikle kırmızı bir kenarlığa sahiptirler. Ülserler genellikle yedi gün içinde iyileşir.

Herpangina’nın komplikasyonları nelerdir?

Herpangina tedavi edilemez veya iyileştirilemez, ancak ilaçlar semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir ve muhtemelen süreyi kısaltabilir. Çoğu durumda, virüs ve semptomlar bir hafta ila 10 gün içinde kendi kendine kaybolacaktır. Nadiren ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Aşağıdakiler varsa hemen doktorunuza başvurun.

 • 41 ° C’nin (106 ° F) üzerinde veya geçmeyen bir ateş
 • ağız yaraları veya beş günden fazla süren boğaz ağrısı
 • dehidrasyon belirtileri
 • kuru ağız
 • gözyaşı eksikliği
 • yorgunluk
 • azalmış idrar çıkışı
 • Koyu idrar
 • çökük gözler

Herpangina’nın en yaygın komplikasyonu dehidrasyondur. Uygun bakım ve düzenli hidrasyona dikkat etmek bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Herpangina’ya ne sebep olur?

Herpangina’ya genellikle grup A coxsackieviruses neden olur. Bununla birlikte, grup B coxsackieviruses, enterovirüs 71 ve echovirus da neden olabilir. Bu virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar oldukça bulaşıcıdır.

Advertisement

Virüsler bir çocuk ve bir diğeri arasında kolayca paylaşılabilir. En yaygın olarak hapşırma veya öksürük damlacıkları veya fekal madde ile temas yoluyla yayılırlar. Doğru el yıkama virüsleri paylaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çocuk herpangina aldıktan sonra, genellikle virüse neden olan doğal bir bağışıklık geliştirir. Bununla birlikte, yine de hastalığa neden olabilecek diğer viral suşlardan etkilenebilir.

Herpangina için kimler risk altındadır?

Herpangina herkesi etkileyebilir, ancak en sık 3 ila 10 yaş arası çocuklarda görülür. Özellikle okula, çocuk bakım tesislerine veya kamplara giden çocuklarda yaygındır.

Herpangina nasıl teşhis edilir?

Herpangina’nın neden olduğu ülserler benzersiz olduğundan, doktorunuz genellikle bu durumu fizik muayene yaparak teşhis edebilir. Ayrıca belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi de gözden geçireceklerdir. Özel teşhis testleri genellikle gerekli değildir.

Yetişkinlerde Herpangina

Yetişkinler herpangina geliştirebilir. Bununla birlikte, daha az olasıdır, çünkü çoğu insan çocukluklarında virüslere doğal bağışıklıklar yaratacaktır. Yetişkinler etkilendiğinde, bunun nedeni genellikle bir çocuğun veya yakın ailesinin başka bir üyesinin bir enfeksiyon geliştirmesidir. Askeri kışla gibi yakın mahalleler de bir yetişkinin herpangina geliştirme riskini artırabilir.

Çocuklarda olduğu gibi, virüs ve semptomların 7 ila 10 gün içinde kendiliğinden kaybolması muhtemeldir. Komplikasyonlar nadirdir. Dehidrasyon yetişkinlerde virüsün en sık görülen komplikasyonudur. Gebe kadınlar hamilelikleri sırasında herpangina geliştirirlerse komplikasyon riski artabilir. Virüslere maruz kalan kadınların düşük doğum ağırlıklarına, erken doğumlara veya gebelik yaşları için küçük bebeklere sahip olmaları daha olasıdır.

Herpangina

Herpangina bebeklerde

Bebeklerde herpangina semptomlarını tespit etmek zor olabilir. Hastalığı olan bazı bebeklerde herhangi bir belirti görülmez.

Bebeklerde herpangina belirtileri şunları içerebilir:

 • karın ağrısı veya bulantı
 • ağızda, bademciklerde veya yumuşak damakta ülserler
 • iştah kaybı
 • uykulu olmak
 • ateş
 • boğaz ağrısı

Bebeklerde karaciğer yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Herpangina enfeksiyonu, bebeğin beynin şişmesi ve meninkslerin enfeksiyonu veya beyni ve omuriliği örten ve koruyan dokular gibi diğer daha ciddi sorunlar riskini artırabilir. Herpangina nadiren ölümcüldür, ancak olduğu zaman, genellikle bir yaşın altındaki bebeklerde görülür.

Herpangina nasıl tedavi edilir?

Tedavinin birincil amacı semptomları, özellikle de ağrıyı azaltmak ve yönetmektir. Özel tedavi planınız, yaşınız, belirtileriniz ve bazı ilaçlara tolerans dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Herpangina viral bir enfeksiyon olduğundan, antibiyotikler etkili bir tedavi şekli değildir. Herpangina için antiviraller mevcut değildir. Ancak doktorunuzun verebileceği bazı ilaçlar herhangi bir rahatsızlığı hafifletebilir ve ateşi azaltabilir. Çocuklarda veya gençlerde viral enfeksiyon semptomlarını tedavi etmek için aspirin kullanmayın. Bu, karaciğer ve beyinde ani şişlik ve iltihaplanma ile sonuçlanan hayatı tehdit eden bir hastalık olan Reye’nin sendromuyla bağlantılıdır.

Advertisement

Herpangina için bazı ev ilaçları nelerdir?

Tezgah üstü ağrı kesici ilaçlara ve topikal anesteziklere ek olarak, bu ev ilaçları herpangina semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

Terapötik gargara

Ilık su ve tuz ile yapılan günlük ağız durulaması, ağız ve boğazdaki ağrıyı ve hassasiyeti azaltabilir. Durulamayı istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

Artan sıvı alımı

İyileşme sırasında özellikle soğuk süt ve su olmak üzere bol miktarda sıvı içmek önemlidir. Narenciye içeceklerinden ve sıcak içeceklerden kaçının, çünkü semptomları daha da kötüleştirebilirler.

Mülayim diyet

Baharatlı, gevrek, kızarmış, tuzlu veya asidik yiyecekler, yaşadığınız acıyı ve rahatsızlığı daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, ülserler iyileşene kadar yumuşak, yumuşak yiyecekler yiyin. Bu gıdalar şunları içerebilir:

 • sebzeler
 • pirinç
 • muz
 • Süt Ürünleri
 • smoothies
Düzenli el yıkama

Virüsün yayılmasını önlemek için uygun el yıkama hayati önem taşır. Çocuklar ve yetişkinler etkili el yıkama teknikleri uygulamalıdır. Kapı kolları, uzaktan kumandalar ve çekmece çekmeleri veya buzdolabı kapı kolları gibi ortak paylaşılan yüzeyler düzenli olarak temizlenmelidir.

Herpangina bulaşıcı mıdır?

Herpangina’ya neden olan virüs grupları çok bulaşıcıdır. Özellikle okullarda ve çocuk bakım merkezlerinde, kişiden kişiye kolayca yayılabilirler. Herpangina ile enfekte olan insanlar, enfeksiyonun ilk haftasında en bulaşıcıdır. Herpangina tipik olarak fekal madde ile temas yoluyla bulaşır. Enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişinin hapşırmasından veya öksürüğünden gelen damlacıklar ile temas yoluyla da yayılabilir.

Bu, enfekte bir kişiden dışkı parçacıkları veya damlacıkları ile kirlenmiş bir şeye dokunduktan sonra ağzınıza dokunursanız herpangina alabileceğiniz anlamına gelir. Virüs tezgah üstü ve oyuncak gibi yüzeylerde ve nesnelerde birkaç gün yaşayabilir.

Herpangina nasıl önlenebilir?

İyi hijyen uygulamak herpangina’yı önlemenin en iyi yoludur. Özellikle yemeklerden önce ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi daima iyice yıkamalısınız. Mikropların yayılmasını önlemek için hapşırırken veya öksürürken ağzınızı ve burnunuzu örtmeniz de önemlidir. Çocuklarınıza da aynı şeyi yapmasını öğretin.

Herpangina olan bir çocuğa bakarken, özellikle kirli çocuk bezleri veya mukusla temas ettikten sonra ellerinizi sık sık yıkayın. Mikropları öldürmek için tüm yüzeyleri, oyuncakları ve diğer nesneleri dezenfektanla temizleyin. Enfeksiyonu başkalarına yaymaktan kaçınmak için çocuğunuzu birkaç gün okuldan veya kreşten uzak tutmalısınız.

Advertisement


Leave A Reply