Hindistan Cevizi Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hindistan Cevizi nedir, nasıl bir meyvedir? Hindistan Cevizi nerede yetişir, özellikleri nelerdir, kullanım alanları hakkında bilgi.

hindistan cevizi

Hindistan Cevizi Nedir? Hakkında Bilgi

Hindistan Cevizi; Bir çeşit palmiyenin ve meyvasının adıdır. Hindistan cevizi palmiyesi, yeryüzündeki bütün palmiye cinslerinin en faydalısıdır. Ağacın yalnız meyvasından değil, başka taraflarından da faydalanılır. Yaprakları kulübe damlarını örtmekte kullanılır; şerit haline de getirilerek sepet örülür; kerestesi ev ; yapmaya, ayrıca, çeşitli içkiler, alkol, sirke yapmaya yarar.

Ağacın meyvası ise en faydalı tarafıdır: Olduğu gibi yenir, yağı çıkarılır; bu yağ yemek pişirmede, aydınlatmada, sabun yapımında kullanılır. Meyvanın kabuğundan kaşık, fincan, vs. yapılır.

Kurutulmuş Hindistan ceviz içine “kopra” denir. Hindistan cevizi yetiştiren ülkelerden dışarıya her yıl binlerce ton kopra satılır. Bunlardan nebati yağ, sabun vs. yapılır.

Advertisement

Hindistan Cevizi Ağacı

Hindistan Cevizi Ağacı

Hindistan cevizi palmiyesi 30 m. ye kadar boy atabilir. Manavlarda gördüğümüz sert kabuklu, yüzü tüylü Hindistan cevizleri meyvanın iç kısmıdır. Bunun dışı bildiğimiz ceviz gibi kalın, etli, parlak bir kabukla kaplıdır. Bütün olarak satılan Hindistan cevizlerinin bu kısmı çıkarılır.

Hindistan cevizinin uzunluğu 20-30 cm. çapı da 15-20 cm. arasındadır. Dışı tüylü olan sert kabuğun içinde tatlı, kendine has güzel kokulu etli kısım vardır. Bu kısmın ortasında süt gibi bir sıvı bulunur.

Ağacın tohumları olan Hindistan cevizi yeryüzündeki tohumların en irisidir. Toprağa düşen tohumun üstündeki üç gözden birinin filizlenmesiyle yeni bitki çıkar.

Advertisement

Hindistan cevizi Ekvator çevresindeki sıcak bölgelerin .kıyı kesimlerinde yetişir. Son derece besleyici bir meyvadır. içinde % 57 yağ, % 31 su bulunur; geri kalanı protein, su ve külden ibarettir.

küçük hindistan cevizi

küçük hindistan cevizi

Küçük Hindistan Cevizi

Sıcak ülkelerde yetişen bir çeşit ağaççığın kokulu meyvaları da “Hindistan cevizi”, ya da “Hint cevizi” diye anılır. Bu bitkinin meyvası etli bir kabuk içinde bulunur. Bunun içinden bildiğimiz cevize yakın büyüklükte bir tane çıkar. Baharat olarak kullanıldığı gibi, tıpta kuvvet verici madde olarak da kullanılır, bundan elde edilen yağın romatizmaya, felce iyi geldiği söylenir.


Leave A Reply