Allopurinol Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Allopurinol ne için kullanılır, ne işe yarar? Allopurinolun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Allopurinol neyi tedavi eder?

Allopurinol

Allopurinol

Allopurinol, gut ve bazı böbrek taşı tiplerini tedavi etmek için kullanılır. Kanser kemoterapisi alan hastalarda artmış ürik asit düzeylerini önlemek için de kullanılır. Bu hastalarda ölmekte olan kanser hücrelerinden ürik asit salınması nedeniyle ürik asit seviyeleri yükselebilir. Allopurinol, vücut tarafından yapılan ürik asit miktarını azaltarak çalışır. Artan ürik asit seviyeleri gut ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Allopurinol nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde bir kez veya doktorunuzun önerdiği şekilde ağızdan alın. Mide rahatsızlığını azaltmak için bu ilacı yemekten sonra alın. Dozunuz günde 300 miligramdan fazlaysa, bu miktarı elde etmek için gün içinde birkaç küçük doz almanız gerekecektir (talimat için doktorunuza danışın).

Her dozda bir bardak su ve günde en az 8 bardak (her biri 8 ons) sıvı içmek en iyisidir. Doktorunuz sizi başka tıbbi nedenlerle daha az sıvı içmeye yönlendirdiyse, daha fazla talimat için doktorunuza danışın. Doktorunuz ayrıca idrarınızdaki asidi nasıl azaltacağınız konusunda size talimat verebilir (örneğin, büyük miktarlarda askorbik asit/C vitamininden kaçınmak gibi).

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın.

Advertisement

Gut tedavisi için, bu ilacın etkisini göstermesi birkaç haftayı bulabilir. Bu ilaca başladıktan birkaç ay sonra vücut ekstra ürik asidi uzaklaştırırken daha fazla gut atağı geçirebilirsiniz. Allopurinol bir ağrı kesici değildir. Gut ağrısını azaltmak için, gut atakları için size reçete edilen ilaçları (kolşisin, ibuprofen, indometasin gibi) doktorunuzun belirttiği şekilde almaya devam edin.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, ishal veya uyuşukluk meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Bu ilacın, doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermesi nedeniyle reçete edildiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Kollarda/bacaklarda uyuşma/karıncalanma, kolay kanama/morarma, olağandışı yorgunluk, böbrek sorunları belirtileri (idrar miktarında değişiklik, ağrılı/kanlı idrara çıkma gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin. , karaciğer hastalığı belirtileri (bitmeyen bulantı/kusma, iştah kaybı, mide/karın ağrısı, gözlerde/ciltte sararma, koyu renkli idrar gibi), olağandışı kilo kaybı, göz ağrısı, görme değişiklikleri.

Allopurinol nadiren çok ciddi (muhtemelen ölümcül) cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Belirli etnik gruplardaki bazı kişiler (Afrikalı, Asyalı veya Yerli Hawaii/Pasifik Adalı kökenli insanlar gibi) daha büyük risk altındadır. Bu ilaca başlamadan önce doktorunuz riskinizi ölçmek için bir kan testi isteyebilir. Kan testi daha büyük risk altında olduğunuzu gösteriyorsa, doktorunuz allopurinolün risklerini ve faydalarını ve diğer tedavi seçeneklerini sizinle tartışmalıdır. Deri döküntüsü/kabarıklığı/soyulması, kaşınması veya şişmesi gibi ciddi bir cilt reaksiyonu belirtisi geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ateş, şişmiş lenf düğümleri, kızarıklık, kaşıntı/şişme (özellikle yüz/dil/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada zorluk gibi ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın.

Advertisement

Önlemler

Allopurinol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya şiddetli bir reaksiyon göstermişseniz; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon (hipertansiyon), olağandışı diyetler (oruç tutmak gibi) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç sizi uykulu yapabilir. Alkol sizi daha uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkol de bu ilacın etkinliğini azaltabilir. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Allopurinol anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge tüm olası ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli/reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler gibi) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: “kan sulandırıcılar” (varfarin gibi), kapesitabin, didanosin.


Leave A Reply