Hint Yağı ve Hint Çiçeği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hint yağı ve bu yağın elde edildiği Hint çiçeği ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Hin yağı ne işe yarar?

Hint Yağının çıkarıldığı Hint çiçeği

Hint Yağının çıkarıldığı Hint çiçeği

Hekimlikte müshil olarak kullanılan bir yağdır. Hint çiçeği bitkisinin tohumlarından çıkarılır. Hemen hemen tamamen renksiz, kokusuz bir yağdır, sabun ve makine yağı yapımında da kullanılır.

Hint çiçeği, boyu 3 metreye kadar uzayabilen iri yapraklı bir bitkidir. Buna «kene otu» da denir. Daha çok sıcak ülkelerde, bu arada Hindistan’da yetişir. Sütleğengillerden olan bitki, ılık iklimli yerlerde, bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

Hint yağı iyi bir müshil (sürgün) ilacıdır, bağırsakları yormadan boşaltır. Yalnız lezzeti hoş olmadığı için hasta güçlükle içer. Onun için, bir takım hoş kokulu maddelerle karıştırılmalıdır. Kahve, konyak, bira, çeşitli şuruplar, süt, limon suyu, portakal suyu hint yağına en çok karıştırılan maddelerdir.

Hastaya hint yağını içirmenin en iyi yollarından biri şudur: Bir portakalın bütün suyu sıkılarak iki ufak bardağa bölünür. Hastaya verilecek hint yağı bunlardan birinin üzerine boşaltılır. Sonra, öteki bardaktaki portakal suyu da bunun üzerine aktarılır. Böylece iki tabaka portakal suyu arasında kalmış olan hint yağı hastaya, vakit geçirmeden, çabukcak içirtilir.

Hintyağı yetişkin kimselere çorba kaşığı, çocuklara ise, yaşına, durumuna göre, çay veya kahve kaşığı ile verilir.

Advertisement

Leave A Reply