Hır Söylemez Ne demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi Nasıldır?

0

Hır söylemez ne demektir, ne anlama gelir? Hır söylemez deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır? Hır söylemez açıklaması ve hakkında bilgi.

Hır Söylemez Anlamı;

Bu deyim, hayır söylemez anlamındadır. Kötümser, şom ağızlı acı haber vermekten zevk duyan menfi ruhlu insanlar için kullanılır.

Hır Söylemez

Deyimin Hikayesi;

Dilimize Arapçadan geçen “Hayr” sözcüğü eski harflerle yazıldığında “Hır” şeklinde okunabilir Osmanlıcada. “Hır söylemez” ise şom ağızlı, ağzından hayırlı bir söz çıkmayan insanlar için kullanılan bir deyimdir. İşte bu hikâyede anlatılan kişi tipik bir hır söylemezdir.

Vaktiyle Kastamonulu Mehmet, Balkan Harbine katılmış, harpte esir düşüp dokuz senesini esaret altında geçirdikten sonra nihayet İstanbul’a dönebilmiş. Haydarpaşa’ya inen Mehmet köylerinde Hır söylemez lakabıyla bilinen Memiş Dayı’yı görmüş. Yılların hasretiyle koşup boynuna sarılmak, köyünden haber almak için can atıyormuş. Fakat adamın adı üstünde: Hır söylemez. Zavallı Mehmet bu herife ne sorsam mutlaka bir yolunu bulup can sıkıcı, yürek yakıcı bir şey söyler diye düşünürken aklına bir çare gelmiş. Memiş Dayı’nın yanına sokulmuş, sarmaş dolaş olmuşlar. Zavallı eli yüreğinde sormuş: Eee Memiş Dayı, hani bizim bir köpek vardı ya Karabaş ne oldu, duruyor mu?

“Duruyor oğlum duruyor, sizin evin viranesinde havlar durur.”
“Ne viranesi bizim ev virane mi oldu?”
“Ne olacak evladım, yangından sonra virane oldu.”
“Aman Allah’ım, evimiz yandı mı? Ne zaman yandı?”
“Baban ölmeden bir sene evvel yandı.”
“Ne, babam öldü mü?”
“Öldü ya, sen duymadın mı?”
“Ne zaman öldü Memiş Dayı?”
“Anandan üç ay sonra öldü. Anacığının acısına dayanamadı?”
“Ay anam da mı öldü?”

“Öldü ya, zaten de çok hastaydı. Senin hanım çoluk çocuğu alıp evi terk edince rahmetli babanla bir başına kaldılar. Ocağı yakayım derken evi yaktı.”

Zavallı Mehmet, beyninden vurulmuşa dönmüş. “Memiş Dayı, sen neler söylersin böyle. Babam öldü, anam öldü, evimiz yandı, hanım çoluk çocuğu alıp evi terk etti. Desene ocağımız söndü!” deyince adam cevap vermiş:

“Napalım evladım hayat işte. Sana hepsini birden söylemeyeyim dediydim…”


Leave A Reply