Bilim Nedir? Bilim İnsanının Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Bilim Nedir? Bilimin konusu nedir? Bilim insanı nasıl olmalıdır? Bilim İnsanının Özellikleri Nelerdir? Bilim insanları Hakkında bilgi.

Bilim ve Teknoloji

Bilim Nedir?

Bütün doğa ve ilgi duyulan her şey bilimin konusunu oluşturur. Bilim sayesinde yaşadığımız evrenle ilgili daha fazla gerçeği kavramakta ve her geçen gün bilgilerimizi artırmaktayız.

Bilim; sürekli devam eden, canlı ve üretken bir süreçtir. Bilimin gelişmesinde bilim insanlarının kişilikleriyle birlikte kültürel, sosyal ve tarihi etmenler önemli rol oynamaktadır.

Bilim; gerçekleri bulma, bunlarla ilgili bilgileri düzenleme, yeni gerçekler toplama ve yeni teoriler gerçekleştirmek için yapılan uğraşıların tümünü kapsar.

Bilim İnsanının Özellikleri

*** Bilim insanlarının her zaman için düşünmesi gereken ilk şey, insanlığa nasıl faydalı olabileceğidir. Bu amaçla yapacak olduğu her çalışmada akılcı ve gerçekçi davranmalıdır. Yani araştırma yapmaya karar verdiği konunun gerçekten de insanlığa faydalı sonuçlar verip vermeyeceğini önceden düşünmeli ve hiçbir konuda hissi davranmamalıdır.

Advertisement

*** Bilim insanı araştırma yaptığı konu üzerinde daha önce uzman kişilerce ortaya atılan fikirlerin ve verilerin etkisinde kalmamalı; sonuca mutlaka kendi gözlemleriyle doğrulayarak varmalıdır.

*** Yeniliklere açık, aydın bir kişiliğe sahip olmalı, yaptığı gözlemlerde tamamen objektif davranmalıdır.

*** Herhangi bir konuda çalışma yapan bilim insanı ön yargılı olmamalı; problemlere ön yargısız ve şüpheci olarak yaklaşmalıdır.

*** Bilim insanı daima, diğer bilim dalları ile ilişki içinde olmalı ve onların elde ettiği yeni bulgulara paralel olarak çalışmalarını yürütmelidir. Aynı şekilde kendi bulguları da başkalarının çalışmalarına katkıda bulunabilmelidir.


Leave A Reply