Hıyar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hıyar nedir? Hıyar nasıl bir bitkidir, özellikleri, yetiştirilmesi, hıyar hakkında bilgi.

Hıyar Hakkında Bilgi

hiyarHıyar (Lat. Cucumis sativus): İki-çenekliler sınıfının, Kabakgiller familyasından bir bitkidir. Tek yıllık otsu bir bitki olan hıyarın anavatanının Hindistan olduğu sanılır. Yaygın biçimde salatalık diye de bilinir. Kökleri yüzeye yakın gelişir. Gövdesi sürünücü ve tırmanıcı niteliktedir. Yaprakları iri, koyu yeşil renkte, uçları hafif sivri, kenarları dilimli ve üzeri tüylüdür. Çiçekler tek evcikli olup erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde, ayrı yerlerde bulunur. Taçyaprakları beşli ve sarı renktedir. Meyveler düzgün silindirimsi yapıdadır. Ancak uzunlukları çeşide göre değişiklik gösterir.

Tohumlar sarımtırak beyaz renkte ve basık yumurta biçimindedir. Bol miktarda su içeren hıyarın meyvesinde zaman zaman rastlanan acılık, içindeki çeşitli alkaloidlerden ileri gelir. Ayrıca bol A ve C vitamini içerir.

Sebze olarak salatalarda ya da turşuda kullanıldığı gibi yatıştırıcı ve deriyi yumuşatıcı özelliklerinden dolayı deri hastalıklarında kullanılan merhemlerin yapımında yararlanılır. Pek çok çeşidi olan hıyarın Türkiye’de türleri Langa, Maltepe, Çengelköy, Dere ve Kilis hıyarıdır.


Yorum yapılmamış

 1. Nuri HakanTataroğlu on

  Hıyar
  Diğer adı zavrak
  Dışı yeşil içi ak
  Sağlık için ye günde bir tabak
  En yakın akrabasıdır kabak

  Halk ona salatalık da der
  Kıymetini bilen çokça yer
  Devamlı yiyenin midesi rahat eder
  Zayıflamada etkisi süper

  Bu şiir NURİ HAKAN TATAROĞLU tarafından yazılmıştır.

Leave A Reply