Hodofobi,Seyahat Etme Korkusu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır? Belirtileri

0
Advertisement

Hodofobi, seyahat korkusu nedir, nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Hodofobi durumunda ne zaman doktora gitmek gerekir, nasıl yönetilir?

Hodofobi seyahat etme konusunda mantıksız bir korkudur. Bu tür korku fobi olarak bilinir. Bir fobi bir tür kaygıdır ve kaygı tipik olarak aşırı endişeye neden olur.

hodofobi

Korkunun kendisi her zaman kötü bir şey değildir. Aslında korku, kazalar, yangınlar veya şiddet gibi potansiyel olarak zararlı olabilecek durumlara “normal” bir biyolojik tepkidir.

Ancak bir fobi “mantıksız” olarak kabul edilir. Bunun nedeni, gerçekte tehlikeli olmayan bir şeyi tehlikeli gibi algılamanıza dayanmasıdır. Örneğin, sosyal fobiler, birisi bu tür durumların size gerçekten fiziksel olarak zarar vermemesine rağmen, başkalarının önünde konuşmanın veya diğer insanlarla etkileşimin tehlikeli olduğunu hissettiğinde ortaya çıkar.

Seyahat kaygısı yaygın bir zihinsel sağlık koşulu olsa da, Hodofobi çok daha şiddetlidir. Bazen başka bir aşırı korku türü olan agorafobi ile karıştırılır. Bir kişinin bir yerden veya durumdan kaçmanın bir yolu olmadığını algıladığında paniğe neden olur.

Advertisement

Eğer Hodofobiniz varsa, seyahat korkunuz o kadar şiddetli olabilir ki günlük yaşamınıza müdahale edebilirler. Ayrıca, algılanan seyahat tehlikelerinin ötesinde devam edebilecek önemli endişe belirtilerine neden olabilir.

Belirtiler

Hodofobi önemli kaygı belirtilerine neden olur. Bunlar seyahat ederken veya seyahat etmeyi düşünüyor olsanız bile meydana gelebilir. Seyahat korkunuz üzerine durabilir ve başka bir şey düşünemeyebilirsiniz.

Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • artmış kalp hızı ve kan basıncı
 • hızlı nefes alma
 • baş dönmesi
 • yüz kızarması
 • terlemek
 • karın ağrısı
 • ishal
 • mide bulantısı
 • ağız kuruluğu
 • kas zayıflığı ve gerginliği
 • iştah kaybı

Daha ciddi vakalarda, Hodofobi panik ataklara neden olabilir. Yukarıdaki belirtilerden bazılarının yanı sıra aşağıdakileri de yaşayabilirsiniz:

 • titreme veya sıcak basması
 • nefes almada zorluk
 • yerinde donmuş gibi hissetmek
 • kontrolü kaybediyor veya ölüyormuş gibi hissetmek

Gerçek hayattan örnekler

Tanım olarak, hodofobi aşırı ve mantıksız bir seyahat korkusuna neden olabilir. Ancak gerçek hayatta, hodofobi kendini aşağıdaki şekillerde gösterir:

 • Yalnız seyahat edemezsiniz. Sizinle seyahat etmek için arkadaşlarınıza veya ailenize güvenebilirsiniz. Size rahatlık verebilir ve sizi korkularınızdan kısmen kurtarabilirler.
 • Bir grupla seyahat ederken sevdiklerinizden veya iş arkadaşlarınızdan ayrılmak gibi yoğun bir korkunuz olur.
 • Uçak, otobüs, tren, gemi veya başka bir ulaşım yöntemiyle seyahat etmekten korkarsınız.
 • Araba kullanamazsınız veya arabaya binemezsiniz.
 • Evden uzaklaşmaktan korkarsınız. Bu bazen klostrofobi veya sosyal fobi olarak yanlış sınıflandırılabilir. Ancak bu durumlarda, korkunuz seyahatin kendisidir, kapalı alanlardan ya da sosyalleşmekten değildir.
 • Bir seyahat rezervasyonu yapmaya veya bagajınızı kontrol etmeye çalışırken veya seyahat etmeden önce ortaya çıkabilecek diğer durumlarda panik atak geçirebilirsiniz.

Testler ve Teşhis

Hiçbir test fobileri teşhis edemez. Büyük olasılıkla, seyahat korkunuz olduğundan şüpheleniyorsunuz ve resmi bir tanı arıyoruz, böylece tedavi alabilirsiniz.

Advertisement

Bu tür fobi yetişkinlikte gelişme eğilimindedir. Genellikle seyahatle ilgili olumsuz geçmiş deneyimlerden kaynaklanır. Uçma korkusu veya aviofobi gibi diğer fobi türlerinin yanı sıra hodofobi de geliştirebilirsiniz.

Bir doktor, ofis içi anketlerle birlikte yapılan öz değerlendirmelere dayanarak hodofobi tanısı koyabilir. Muhtemelen seyahatleriniz hakkında hem günlük hem de uzun vadeli olarak ve yaşadığınız belirtilerle ilgili sorular soracaklardır.

Çoğu durumda, bir tıp doktoru daha fazla değerlendirme ve tedavi için sizi psikolog veya psikiyatrist gibi bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirecektir.

hodofobi

Nasıl yönetilir?

Seyahat korkusu yaşamak zor olabilir, özellikle de ailenizi veya sevdiklerinizi ziyaret etmek için seyahat etmeniz gerekiyorsa veya iş için düzenli seyahat ediyorsanız. Tamamen seyahat etmekten kaçınmak cazip olduğu gibi, bu da uzun vadede seyahat korkunuzu daha da kötüleştirecektir.

Aşağıda, seyahat etmeniz gerektiğinde fobinizle başa çıkmanıza yardımcı olmaya çalışabileceğiniz bazı stratejiler bulunmaktadır.

Bir seyahat arkadaşının yardımını alın

Seyahat ederken bir arkadaşınızdan, sevdiğinizden veya iş arkadaşınızdan size eşlik etmesini isteyin. Bu tür bir destek, uzun bir yolculuk yapmanız gerektiğinde özellikle yararlı olabilir. Daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olabilmeleri için korkularınızı önceden bildirdiğinizden emin olun.

Bir plan yapın ve ona sadık kalın

Ulaşım şeklinizi ve tam olarak nereye gideceğinizi ve ne zaman gideceğinizi planlamak size bir kontrol duygusu verebilir. Spontane yolculuklardan kaçınmaya çalışın – böyle bilinmeyen bir his endişelerinizi ve korkularınızı daha da kötüleştirebilir.

Her zaman erken gidin

Seyahat kaygısıyla, alışılmış kaçınma bazen geç kalmanıza neden olabilir. Veya havalimanına, randevuya veya başka bir taahhüde tam zamanında ulaşabilirsiniz. Bu alışkanlık, seyahati tamamen kaçırmanıza neden olabilir.

Tüm bu durumlar endişenizi daha da kötüleştirebilir. Erken gelmek, bu tür sorunları önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda rahatlamak ve seyahatleriniz için kendinizi hazırlamak için daha fazla fırsat sunar.

Mümkün olduğunca sağlıklı beslenin

İşlenmiş gıdalar, seyahat zamanları da dahil olmak üzere kaygı semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Seyahatlerinizden önce ve yolculuk sırasında mümkün olduğunca çok sebze yiyin ve sağlıklı atıştırmalıkları bavulunuzda tutun. Fındık, tam tahıllı kraker ve granola barları deneyebilirsiniz.

Advertisement

Kafeinden uzak durun

Kafein, endişe belirtilerini daha da kötüleştirebilen bir uyarıcıdır, bu nedenle seyahat ettiğiniz gün kahve, çay ve enerji içeceklerini sınırlamak iyi bir fikirdir. Ayrıca, seyahatlerden önce ve seyahat sırasında alkolden kaçınmak isteyeceksiniz, çünkü dehidrasyon etkileri de kaygıyı daha da kötüleştirebilir.

Derin nefes alın

Düzenli nefes egzersizleri günlük kaygıyı gidermenize yardımcı olabilir ve seyahat ederken bu uygulamalar daha da kritik olabilir.

Seyahatlerinizden endişe duymaya başladığınızda burnunuzdan beş derin nefes alın. İşlemi istediğiniz sıklıkta tekrarlayabilirsiniz.

Bonus olarak, derin nefes alırken gözlerinizi kapatın. Bu, odağı korkularınızdan vücudunuzda olanlara kaydırmaya yardımcı olur.

Tedaviler

Seyahat korkusu gibi fobiler için ilk tedavi hattı, psikoterapi olarak da adlandırılan konuşma terapisini içerir. Bilişsel davranışçı terapi özellikle etkilidir çünkü size engellere karşı tutumlarınızı ve tepkilerinizi nasıl değiştireceğinizi öğretir – bu durumda seyahat.

Terapistiniz bireysel seanslara ek olarak grup terapisi önerebilir. Bazı grup terapi programları, tipik bir mezuniyet töreni yerine bir grup seyahat oturumu ile sona erer.

Kademeli maruz kalma tedavisi, seyahat fobisinin tedavisine yardımcı olabilecek başka bir tekniktir.

Seansınız sırasında terapistiniz önce sizi seyahat görüntüleri ve sesleriyle tanıştırır. Bu, tetikleyicilerinizi anlamanıza ve kontrol elde etmenize yardımcı olacaktır. Zaman içinde, terapistiniz korkularından kaçınmak yerine yaşamak için kısa yolculuklarda size eşlik edecektir.

Anti-anksiyete ilaçları bazen hodofobi tedavisi için kullanılır, ancak tam olarak etkili olabilmek için her gün – seyahat etmiyorsanız bile – alınmaları gerekir. Doktorunuz ilaç önermiyorsa, terapi ile birlikte kullanıldığında bunların en iyi sonucu verdiğini unutmayın.

Fobi tedavisi uzun vadeli bir taahhüttür ve önemli sonuçların görülmesi en az birkaç hafta sürebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hodofobinin yaşam kalitenize müdahale ettiğinden şüpheleniyorsanız doktorunuzu görmelisiniz. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Advertisement
 • Seyahat ederken veya seyahat etmeyi düşündüğümde ciddi anksiyete belirtileri yaşıyor muyum?
 • Korkum iş ya da okula gitmemi engelliyor mu?
 • Seyahat etme korkum, daha fazla seyahat gerektiren yeni iş fırsatları almamı engelledi mi?
 • Korkularım nedeniyle aile ve arkadaşlarla yaptığım gezileri kaçırdım mı?
 • Korkum ilişkilerimi olumsuz etkiliyor mu? Eşim seyahat etmek istiyor ama ben istemiyorum?
 • Korkularım nedeniyle araba kullanamıyor muyum?
 • Seyahat ile ilgili çözümlenmemiş olumsuz deneyimlerim var mı? (Bunlar arasında önceki panik ataklar, ayrılma, terk etme ve geçmiş seyahatlerde meydana gelen diğer olaylar yer alır.)
 • Kaçırılan seyahat fırsatları nedeniyle depresyon veya diğer akıl sağlığı belirtileri yaşadım mı?

Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, hodofobi tedavisine yardımcı olabileceğiniz yollar hakkında bir uzmanla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.

Kendi başına daha iyi olacağı umuduyla beklemeyin. Ne kadar erken ulaşırsanız, tedavi planınıza o kadar hızlı başlayabilir ve genel yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Özetle

Her iki durumda da benzer semptomlar olsa da, seyahat fobisi seyahat kaygısından çok daha kötüdür. Temel fark, hodofobinin daha şiddetli reaksiyonlar göstermesi ve günlük yaşamınıza müdahale etmesidir.

İyi haber şu ki, bu fobiyle yaşamayı ve yönetmeyi öğrenebilirsiniz. Terapi taahhüdü ile bir kez daha seyahat edebilirsiniz.

Bireysel ihtiyaçlarınız için hangi tedavilerin en iyi sonucu verebileceğini öğrenmek için bir psikiyatristle konuşun.


Leave A Reply