Hoffmann’ın Masalları Opera Konusu Özeti, Jacques Offenbach

0
Advertisement

Hoffmann’ın Masalları operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Hoffmann’ın Masalları konusu, özeti, hakkında bilgi.

Hoffmann’ın Masalları (Les Contes d’Hoffmann)

Bir prolog, üç perde ve bir epilog’dan kurulu opera.

Metin: Jules Barbier ve Michel Carré.
Besteci: Jacques Offenbach
İlk oynanış: 1881 Paris.
Türkiye’de ilk oynanış: 1955 Ankara.

Başlıca kişiler:

Hoffmann (Tenor), Nicklausse (Mezzosoprano), Spalanzani (Tenor), Coppélius (Bariton), Antonia (Soprano) Franz (Tenor), Dr. Miracle (Bariton), Stella (Soprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19’uncu yüzyıl başlarında Nürnberg, Paris, Venedik, Münih.

Advertisement

Konusu:

Şarkıcı Stella’ya aşık olan ünlü ozan Hoffmann, öğrencilerin ısrarı üzerine üç öykü anlatır. Birinci öykü Paris’te bilgin Spalanzani’nin evinde geçer. Bilgin, ‘Olympia’ adını verdiği mekanik bir kız bebek yapmış, bebeğin gözleri ise Coppélius adlı bir diğer bilgin tarafından gerçekleştirilmiştir. Hoffmann bebeği görür görmez gerçek olduğu kanısıyla aşık olur. Spalanzani bebeğin gözleri karşılığı Coppélius’a beş yüz altınlık bir çek verir, Coppélus çekin karşılıksız olduğunu anlayınca gelip Olympia’yı parçalar. Hoffmann sevdiğinin bir bebek olduğunu anlamış, derin bir düş kırıklığına uğramıştır.

İkinci öyküde Venedik’te zengin, güzel fakat hafif meşrep Giulietta’nın evi görünür. Hoffmann kadına aşıktır. Beri yanda sihirbaz Dapertutto’nun sevmediği için gölgesini aldığı Schlémil de kadını sevmektedir Sihirbaz, Hoffmann’ı beğenmemiş, Giulietta’dan onun da gölgesini almasını istemiştir. Nicklausse kötü bazı olaylar geçeceğini sezerek Hoffmann’a kaçmalarını söyler. Ozan kalacak, sonucu bekleyecektir. Schlémil’in kıskançlığı sonucu onunla düello etmek zorunda kalır, Dapertutto’nun sihriyle öldürür. Giulietta bir gondola atlar, sevgilisiyle uzaklaşır. Hoffmann ikinci defa düş kırıklığına uğramıştır.

Üçüncü perde Antania’nun öyküsüdür. Zengin Crespel’in güzel kızı şarkı söylediğinde öldürücü tepkilere yol açabilecek bir hastalığa yakalanmıştır. Bu nedenle ölmüş olan annesinden kalan güzel sesini kullanamamaktadır. Hoffmann kızı sevmekte, bu konuda engellemeye çalışmaktadır. Fakat Dr. Miracle adlı bir hekim kızı şarkıya zorlamakta, sihir yaparak annesinin sesini ve şarkı söylemesi yolundaki öğüdünü dinlemektedir. Antonia bu öğüdün etkisiyle son nefesini verir, Hoffmann gene düş kırıklığına uğramış, sevdiğine kavuşamamıştır, öyküler bitince her üç kızın; Olympia, Giulietta ve Antonia’nın aynı kadın, yani Stella olduğunu söyler. Bu sırada kapı açılır, operadaki temsili bitirmiş olan Stella görünür, sızmış olan ozana seslenir, cevap alamayınca kendisine hayran olan avukat Lindorf’la uzaklaşır.

Operanın metni romantik Alman ozan, yazar ve müzikçisi E. T. A. Hoffmann’ın üç öyküsü üzerine kurulmuş, yaşamı süresince ciddi, etkili ve kalıcı bir yapıt verememiş olmanın acısını duyan besteci partisyonu ölümünden birkaç hafta önce tamamlamıştır.

En ünlü bölümler:

«İl était une fois a la cour d’Eisenach» (Hoffmann), «Les oiseaux dans la charmille (Olympia), «Barcarolle» (Giulietta – Nicklausse), «Amis, l’amour tendre» (Hoffmann), «Sentille, diamant» (Dappertutto), «Elle a fui, la tourterelle» (Antonia).

Advertisement


Leave A Reply