Hücrenin Amacı Nedir?

0
Advertisement

Hücrenin Amacı Nedir? Hücre ne işe yarar? Hücrenin önemi, hücre çeşitleri nelerdir? Hücre hakkında bilgi.

Hücrenin Amacı Nedir?

Hücrenin Amacı Nedir?

Hücreler, yaşamın temel birimleridir. Biyolojide, hayatın, hücre seviyesinde “ortaya çıktığı” söylenir; yani, hücrelerin canlı olduğu anlamına gelir. Hücreler besin maddelerini alır, bu besinleri enerjiye dönüştürür, yeniden çoğalır, büyür ve hayatın işleyişi için gerekli proteinleri üretir.

Hücrelerden Önce
Günümüzde gördüğümüz iki ana hücre tipi olan prokaryotik ve ökaryotik hücrelerden oluşan düzenli bir yapı ile yaşam oluşmadan önce, nükleik asitler (DNA’nın yapı taşları) ve amino asitler (proteinlerin yapı taşları) gibi moleküller etrafta serbestçe bulunuyordu.

Önemi
Bu serbestçe bulunan moleküller kendini kopyalarken, moleküllerin belirli görevleri yerine getiren iç yapılara sahip hücrelerin oluşmasıyla ilk tek hücreli organizmaları meydana geldi ve Dünya üzerinde hayatta kalmayı başardılar.

Prokaryotik Hücreler
Prokaryotik hücreler, iki temel hücre tipinin basit olanıdır. Tek hücreli bir prokaryotik organizmada, örneğin bir amip gibi, hücre organizmanın kendisidir. Prokaryotik hücreler ökaryotik hücrelere göre daha küçük ve basittir.

Advertisement

Ökaryotik Hücreler
Ökaryotik hücrelere sahip bir organizmada, örneğin insanlar gibi, hücreler özel işlevleri yerine getirirler. Örneğin, kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen taşır ve B hücreleri, bağışıklık sisteminin patojenlerden korunmasına yardımcı olur.


Leave A Reply