Huizong Kimdir?

0

Huizong kimdir ve ne yapmıştır? Huizong hayatı, biyografisi, imparator ve ressam kimliği hakkında bilgi.

Huizong

Huizong; Wade-Giles yazımında Hui Tsung, Song Huizong (Wade-Giles yazımında sung hui-tsung) olarak da bilinir (d. 1082-ö. 1135), Kuzey Song hanedanının (960-1127) sekizinci ve sondan bir önceki imparatoru (1100-25). Aynı zamanda bir ressam ve kaligraf olarak tanınmış ve hükümdarlığı sırasında sanatçıları koruması altına almıştır.

Saraydaki muhafazakârlar ile reformcular arasındaki çekişmeye son vermeyi başaramayan Hui, hükümdarlığı sırasında devlet işlerinden çok, sanat ve edebiyatla ilgilendi. Sarayındaki ressamlardan nesneleri renk ve biçim bakımından aslına uygun olarak çizmelerini istedi. Resimde gerçeğe uygunluğa büyük önem veren Hui’in kendi çizdiği kuş ve çiçek resimleri de ayrıntı zenginliği, renk ve kompozisyon bakımından yetkin yapıtlardı. Ayrıca bir kaligraf olarak “altın yaldızlı” diye bilinen abartılı üslupta kusursuz yapıtlar verdi ve 3. yüzyıldan sonra yaşamış ünlü sanatçıların yaşamöyküleriyle resimlerinden oluşan Xuanhe hua pu (Xuanhe İmparatorunun Resim Katalogu) adlı katalogun derlenmesine destek oldu.

Hükümdarlığı sırasında yayılmacı bir politika izleyen kuzeydeki Liao İmparatorluğu’ na karşı Mançurya’daki Jin (Ruzhen) hanedanıyla ittifak kurdu. Ama Jinler çok geçmeden Song topraklarına akınlar düzenleyip ülkenin kuzey kesimini ele geçirdiler ve başkent Kaifeng’i (Henan) yağmaladılar. Hui Zong’un yerine geçen oğlu Qin Zong’ un hükümdarlığı iki yıldan daha az sürdü. Oğluyla birlikte Jinlere tutsak düşen Hui, sürgüne gönderildiği Mançurya’da öldü.


Leave A Reply