Humphrey Gilbert Kimdir? İngiliz Kolonici, Asker, Denizci ve Kaşif

0
Advertisement

Humphrey Gilbert kimdir? Kraliçe Elizabeth döneminde yaşamış İngiliz kaşif, korsan, denizci ve kolonici Humphrey Gilbert hayatı ve seyahatleri

Sir Humphrey Gilbert, Kraliçe Elizabeth döneminde hükümet izni ile korsanlık faaliyeti gösteren, kaşif ve askerdi. İngiliz koloniciliğinin öncülerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Ailesi, Sir Walter Raleigh ve Sir Richard Grenville de dahil olmak üzere zamanın diğer tanınmış insanlarını içeriyordu. İrlanda’daki kahramanlıkları ona bir şövalyelik kazandırdı ve Kraliyet topraklarını genişletmek için Kuzey Amerika’ya birkaç yolculuk yaptı.

Humphrey Gilbert Kimdir? İngiliz Kolonici, Asker, Denizci ve Kaşif

Kaynak : wikipedia.org

Hayatı

Humphrey Gilbert İngiltere, Devonshire, Compton’da doğdu. Otho Gilbert ve Catherine Champernowne’un beşinci oğluydu. Üvey erkek kardeşleri Carew Raleigh ve Sir Walter Raleigh, kuzeni Sir Richard Grenville’di. Eton ve Oxford’da eğitim alan Humphrey Gilbert, navigasyon ve savaş teknikleri üzerine eğitim aldı. Fransızca ve İspanyolca konuşmayı öğrendi. 1563 yılında Humphrey Gilbert, Normandiya, Le Havre’de Warwick Kontu’nun yanında hizmet verirken yaralandı.

1566’da Humphrey Gilbert, Kuzey Batı Geçidi’nin keşfi üzerine yazılar yazmıştır. “Cataia’ya yeni bir geçiş için bir keşif söylemi” adlı bu belge, Sir Martin Frobisher’e Kuzey Batı Geçidi’ni aramaya ilham verdi. Belge 1576’da yayınlandı. Humphrey Gilbert, 1567’den 1570’e kadar İrlanda’da Sir Henry Sidney’e hizmet etti. Bu süre zarfında, bir isyanı acımasızca bastırdı ve 1570’de, eylemlerinden dolayı Kraliçe I. Elizabeth adına Sidney tarafından şövalyelik ilan edildi. O yıl daha sonra İngiltere’ye döndü ve Anne Aucher ile evlendi.

1571’de Sir Humphrey Gilbert, Plymouth şehrinin temsilcisi olarak parlamentoya seçildi.

Ancak yine de 1572’de, İspanya’ya karşı isyanlarında Hollanda’ya yardım etmek için başarısız bir çabada 1500 adama liderlik etmekten de geri durmadı. Sir Humphrey Gilbert, Martin Frobisher’in Kuzey Batı Geçidi’ni (1576-78) arama seferlerini finanse eden yatırımcılardan biriydi. 1578’de Kraliçe I. Elizabeth, Sir Humphrey Gilbert’e Amerika’da yeni koloniler kurması ve İspanyol gemilerini saldırması yönünde bir ferman verdi. Kasım 1578’de, Sir Walter Raleigh tarafından komuta edilen “Falcon” da dahil olmak üzere yedi gemilik küçük bir filoyla yelken açtı. Filo kötü donanımlı ve disiplinsizdi, bu da seferin başarısızlığına yol açtı.

Sir Humphrey Gilbert, 1579 yazında İrlandalı James (Fitzmaurice) Fitzgerald liderliğindeki bir isyanı bastırmak. Ayrıca İrlanda’ya giden bir İspanyol filosunu engellemek için görevlendirildi. Gilbert’in filosu şiddetli fırtınalar sebebi ile sığ kıyılara sığınmak zorunda kaldı. İspanyol filosunu bu sebeple durduramadı. 1583’te Sör Humphrey Gilbert, İngiliz Krallığı için toprak kazanmak ve kolonicilik yapmak amacı ile Amerika’ya tekrar yola koyuldu. 11 Haziran 1583’te 5 gemiden oluşan küçük bir filoyla Plymouth’tan yola çıktı ve okyanusa yöneldi.

Advertisement

Sir Walter Raleigh tarafından komuta edilen gemilerden biri erzak eksikliği nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı. Ancak filonun geri kalanı 3 Ağustos 1583’te Newfoundland’daki St. John’s’a ulaştı. Sör Humphrey Gilbert koloni kurmak için hiçbir girişimde bulunmadı. 2 hafta içinde dönüş yolculuğuna başladı. 29 Ağustos’ta filonun en büyük gemisi olan “Delight”, karaya oturduktan sonra mürettebatının çoğu ile birlikte kayboldu.

Sir Humphrey Gilbert'in son anları, Edward Ollier (1900 civarları)

Sir Humphrey Gilbert’in son anları, Edward Ollier (1900 civarları) (Kaynak : wikipedia.org)

Ölümü

Sir Humphrey Gilbert, 9 Eylül 1583’te Azor Adaları yakınlarında fırtınalarla karşılaştıklarında ‘Squirrel’ isimli gemide idi. O gecenin ilerleyen saatlerinde Sör Humphrey Gilbert, “Squirrel” isimli gemide fırtınada kayboldu.


Leave A Reply