Hünnap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hünnap nedir, nasıl bir meyvedir? Hünnap özellikleri, nerede yetişir, nasıl tüketilir, neye iyi gelir, hakkında bilgi.

Hünnap ve Faydaları

Hünnap Hakkında Bilgi

Hünnap; (Ziziphus jujuba), cehrigiller (Rhamnaceae) familyasından dikenli küçük bir ağaca ve bu ağacın meyvelerine verilen addır. Çin kökenli bir bitki olan hünnap bu ülkede yaklaşık 4 bin yıldan beri yetiştirilmektedir. Yüksekliği 8-9 m arasında değişen bu ağacın almaşık dizilişli, 2,5-7,6 cm uzunluğunda yumurta ya da mızrak biçimli ve üç damarlı yaprakları ile küçük, sarı çiçekleri vardır.

Yararları

Olgunlukta kırmızımsı kahverengiye dönen eriksi meyvelerinin içinde sivri uçlu, sert bir tohum bulunur; şeker ve müsilaj içeren tatlı meyveleri taze olarak yendiği gibi bazı ülkelerde şekerleme yapılarak da tüketilir. Geçmişte halk arasında göğüs yumuşatıcı ve öksürük kesici ilaç olarak kullanılan meyvelerden günümüzde hâlâ çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlanılır.

Yetiştirilmesi

En iyi sıcak ve kuru iklimlerde yetişen hünnap ağacı zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır. Doğada tohumlar aracılığıyla çoğalan bu bitki ticari amaçlı üretimlerde çelikleme ya da aşılama yöntemleriyle yetiştirilir. Türkiye’de de, Batı ve Güney Anadolu’daki bağ ve bahçelerde meyveleri için yetiştirilir.

Cezayir kökenli bir çalı olan yabani hünnapın (Ziziphus lotus) meyveleri de gerçek hünnap gibi halk arasında ilaç olarak kullanılır.

Advertisement

Leave A Reply