I. Katerina Kimdir?

0
Advertisement

Tarihte yaşamış ünlü Rus çariçesi I. Katerina kimdir? I. Katerina hayatı ve dönemi ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı yazımız.

I. KaterinaI. KATERİNA (15 Nisan 1684, Jēkabpils, Letonya – 17 Mayıs 1727, St. Petersburg, Rusya)

Tarihte ünlü bir Rus çariçesidir. Rusya’nın Baltık eyaletlerinden Letonya’da doğmuştur. Asıl Adı Marta Elena Skavronska idi. İsveçli bir erle evlendi. Marienburg Savaşı’nda Ruslar’a esir düştü. Kocası savaşta ölmüştü. Katerina çok genç, çok güzeldi. Once komutanlardan biri onu Prens Mencikof’a hediye etti. Katerina daha sonra Rus Çarı Deli Petro’nun sevgilisi, sonra karısı oldu. Petro’nun Türkler’e karşı giriştiği Prut Savaşı’na katıldı.

Baltacı Mehmet Paşa, Rus ordusunu Prut suyundaki bataklıklara sıkıştırınca, Katerina gerek Petro’yu, gerek komutanları çadırına toplayıp, barış istemeye razı etti. Bütün mücevherleriyle birlikte, borç para da bularak iki yüz bin rublelik bir fidye topladı. Katerina, bunları Baltacı’ya gönderdi, altmış bin kişilik Rus ordusunu yok olmaktan kurtardı. Baltacı Mehmet Paşa ile çadırında görüştüğü, onu güzelliğiyle kandırdığı hakkındaki söylentiler, Paşa’nın düşmanları tarafından uydurulmuştur.

Katerina, Petro’nun ölümünden sonra I. Katerina adı ile Rus tahtına geçti. Prens Mençikof’a büyük yetkiler verdi. İki yıl süren saltanatı sırasında Rusya’yı medenileştirmeye çalıştı.

Advertisement

Leave A Reply