I. Nikeforos Kimdir?

0
Advertisement

Bizans İmparatoru I. Nikeforos dönemi ve hayatı ile ilgili bilgiler

I. Nikeforos, Bizans imparatoru (Seleukeia ? – Bulgaristan 811). Hükümdarlık dönemi: 802-811. İmparatoriçe Eirene (797-802) döneminde hazine bakanıydı. İmparatoriçeye karşı gelişen muhalefetin başına geçti. Eirene tahttan indirildi ve Nikephoros imparator ilan edildi (31 Ekim 802).

I. Nikeforos

Bir maliyeci olan Nikephoros, öncelikle hazineyi düzene soktu, yeni vergiler koydu, kilise mallarına el koymaktan çekinmedi. Ancak bu tutum yüzünden kısa sürede halkın gözünden düşmesine yol açtı.

806’da Halife Harun ür-Reşit’in komuta ettiği bir Abbasi Ordusu, Anadolu’ya girerek Tyana’yı ele geçirdi. Başka bir Abbasi Ordusu, Ankara’ ya kadar yaklaşarak yöreyi yağmaladı. Bu durum üzerine Nikephoros, ağır koşullarda bir barış yapmak zorunda kaldı. 809’da başlarında hakanları Krum olmak üzere Bulgar Orduları, Bizans’ın sınır kentlerini yağmaladılar. Bizans Ordusu, İmparator Nikephoros’ un komutasında 811’de Bulgar topraklarına girdi. Başkent Pliska yıkıma uğratıldı. Bulgar Hakanı Krum’un sarayı yakıldıysa da dağlık bölgede pusuya düşürülen Bizans Ordusu’nun büyük bir bölümü kılıçtan geçirildi, İmparator Nikephoros da savaş alanında öldü (26 Temmuz 811).

Advertisement

Leave A Reply