İdil Biret Kimdir? Dünyaca Ünlü Piyano Sanatçımızın Hayatı ve Başarıları

3
Advertisement

İdil Biret kimdir? Dünyaca ünlü dahi piyanistimiz İdil Biret hayatı, biyografisi, sanat kariyeri, eserleri, başarıları hakkında bilgi.

İdil Biret

Kaynak: wikipedia.org

İdil Biret

Türk piyanist İdil Biret, 3 yaşında müziğe olağanüstü bir yetenek gösterdi. Türkler ona Türk Mozart adını verdi.  Bebekken müziğe karşı aşırı duyarlı, bir melodiyi duyma ve piyanoda yeniden üretme yeteneğini henüz iki yaşındayken kazandı. Müziği klavyede pratik yapmadan zihninde öğrenme konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahipti ve onu izleyenleri hayrete düşürecek şekilde mükemmel bir şekilde sunuyordu. Fransa’daki ilk öğretmeni, vesayeti altında Paris Konservatuarı’ndaki müfredatta parladığı ünlü pedagog Nadia Boulanger’dı. 15 yaşında üç birincilikle mezun oldu. Alfred Cortot ile piyano okudu ve onu en iyi öğrencisi olarak gören Wilhelm Kempff’in ömür boyu öğrencisi oldu.

İdil Biret 16 yaşından beri Londra Senfoni Orkestrası, Filarmoni Orkestrası, BBC Orkestraları, Leningrad Filarmoni Orkestrası, Boston Senfoni Orkestrası, Gewandhausorchester Leipzig, Dresden Staatskapelle, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, Orchestre National de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen orkestralarıyla konserler vermiştir. Fransa, Polonya Radyo Senfoni, L’Orchestre de la Suisse Romande, Varşova Filarmoni Senfoni Orkestrası, Tokyo Filarmoni ve Sidney Senfoni Orkestrası. İşbirliği yaptığı seçkin şefler arasında Pierre Monteux, Joseph Keilberth, Hermann Scherchen, Gennady Rozhdestvensky, Alexander Dimitreev, Erich Leinsdorf, Rudolf Kempe, Adrian Boult, Malcolm Sargent, Charles Mackerras, Moshe Atzmon, Rafael Frühbeck de Burgos, Andrew Davis, Anthony Davis, Wit ve Aaron Copland bulunur.

İdil Biret ilk turnesini 1960 yılında büyük Rus piyanist Emil Gilels’in daveti üzerine 16 konser vererek o zamanki SSCB’de yaptı. Yıllar içinde Moskova, Leningrad ve diğer şehirlerde ülkenin büyük konser salonlarında 100’e yakın konser vererek daha birçok ziyaret yaptı. ABD’deki ilk çıkışı 1963’te Erich Leinsdorf yönetimindeki Boston Senfoni Orkestrası ile altı konser serisini seslendirerek Sergei Rachmaninov’un 3 No’lu Piyano Konçertosu’nu seslendirerek gerçekleşti. Aynı yıl Pierre Monteux yönetimindeki Londra Senfoni Orkestrası ile de S. Rachmaninov’un 3 No’lu Piyano Konçertosu’nu seslendirdi.

Kraliçe Elisabeth (Belçika), Van Cliburn (ABD), Busoni (İtalya), Liszt (Almanya) gibi birçok uluslararası piyano yarışmasında jüri üyeliği yapan İdil Biret’in aldığı ödüller arasında “Lili-Boulanger” (Boston), “Harriet Cohen/Dinu Lipatti” (Londra), Polonya hükümetinin “kültür liyâkat” ve Fransız hükümetinin “Chevalier de I’Ordre National de Merite” nişanları da bulunmaktadır. İdil Biret, 1971 yılından beri devlet sanatçısıdır.

İdil Biret, Montreal, Berlin, Paris, Nohant, Duszniki, Atina, Persepolis, Dubrovnik, Montreal, Royan, Montpellier ve İstanbul başta olmak üzere birçok Festivale katılmıştır.

Advertisement

İdil Biret

İdil Biret; piyano sanatçısıdır (Ankara 1941).

Çok küçük yaşta üstün bir müzik yeteneği gösterdi. Yedi yaşındayken dönemin hükümetinin çıkardığı özel bir yasayla gönderildiği Paris’te Nadia Boulanger ile birlikte çalıştı. 10 yaşında girdiği Paris Devlet Konservatuvarı’nın yüksek solfej bölümünü, bir yıl sonra birincilikle bitirdi. 1953’te aynı okulun piyano ve piyano eşliği bölümlerine girerek 1957’de ikisini de en iyi derecelerle bitirdi. Paris, Londra ve Brüksel yanında, başta Almanya ve İsviçre olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde konserler verdi. 1961’de sekiz konser için çağrıldığı Rusya’da on altı konser verdi. 1962’de Boston, 1963’te Londra Senfoni orkestralarıyla çaldı. Montreal, Persepolis, Atina ve Doğu Berlin’de konserler verdi. İstanbul Festivali’nde Menuhin ile birlikte Beethoven çaldı (1973). 1974’te Polonya Barış Nişanı, 1976’da ise Fransız “Chevalier d’Ordre National Merite Nişanı”nı kazandı. 1978’de Belçika’da Kraliçe Elizabeth yarışmasında seçici kurul üyeliği yaptı. 1980’de Avustralya’da seksen konser düzenledi. 1983 istanbul Festivali’nde Leningrad Senfoni Orkestrası eşliğinde çaldı. Beethoven senfonilerinin, Franz Listz tarafından yapılmış uyarlamalarını, 1986 Montpellier Festivali’nde seslendirdi ve bu uygulamayı dünyada gerçekleştiren ilk piyano sanatçısı oldu. Devlet sanatçısı (1983) ve Boğaziçi Üniversitesi onursal doktorluk (1986) unvanlarını aldı.


3 yorum

 1. Buda Eserleri;
  1971 Devlet Sanatçısı, Türkiye
  1974 Kültür/Liyâkat Nişanı, Polonya Hükümeti
  1988 Boğaziçi Üniversitesi, Onursal Doktora
  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Onursal Doktora
  1995 Uludağ Üniversitesi, Onursal Doktora
  1995 Grand Prix du Disque Chopin, Varşova
  1995 Altın Diyapozon, Fransa
  1996 Sevda Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Altın Madalyası
  2003 Ortadoğu Teknik Üniversitesi Onursal Doktora
  2007 Polonya Üstün Hizmet Madalyası (Chopin eserleri kayıt ve seslendirmeleri nedeniyle)
  2007 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Onur Ödülü’nü kazandı

Leave A Reply