İdrarda Kristal Görülmesi Nedenleri, Belirtileri

0
Advertisement

İdrar tahlilinde kristal görülmesi neden olur? İdrarınızda kristal varsa bu ne anlama gelir, hangi durumlarda kristale bakılır?

İdrar Tüpleri

İdrarda Kristal Görülmesi Nedenleri – Belirtileri

İdrar Testinde Kristal Nedir?

İdrarınız birçok kimyasal içerir. Bazen bu kimyasallar kristal denilen katı maddeler oluşturur. İdrarınızdaki kristallerin miktarı, boyutu ve türü önemlidir. Birkaç küçük idrar kristali olması normaldir. Daha büyük kristaller veya belirli kristal türleri böbrek taşı olabilir. Böbrek taşları, böbreklerde sıkışabilecek sert, çakıl taşı benzeri maddelerdir. Bir taş bir kum tanesi kadar küçük, bir bezelye kadar büyük veya daha büyük olabilir. Böbrek taşları nadiren ciddi hasara neden olurken, çok acı verici olabilir.

İdrarda Kristale Neden Bakılır?

İdrar testindeki kristaller, idrarınızdaki farklı maddeleri ölçen bir test olan idrar tahlilinin bir parçasıdır. Bir idrar tahlili idrar numunesinin görsel olarak kontrol edilmesini, belirli kimyasalların test edilmesini ve idrar hücrelerinin mikroskop altında incelenmesini içerebilir. İdrar testindeki kristaller, mikroskobik idrar incelemesinin bir parçasıdır. Böbrek taşlarının teşhisine yardımcı olmak için veya metabolizmanızla ilgili bir problem tespitinde idrar kristallerine bakılır.

İdrar tahlili genellikle rutin kontrolün bir parçasıdır. Doktorunuz, böbrek taşı semptomlarınız varsa idrar tahliliniz kristal içerebilir. Bunlar şunları içerir:

Karnınızda, yanınızda veya kasıklarınızda keskin ağrılar
Sırt ağrısı
İdrarında kan
Sık sık idrara çıkma dürtüsü
İdrar yaparken ağrı
Bulanık veya kötü kokulu idrar
Mide bulantısı ve kusma

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

İdrarınızda çok sayıda, büyük boyda veya belirli türde kristaller bulunursa, tıbbi tedavi gerektiren bir böbrek taşı olduğu anlamına gelebilir, ancak her zaman tedaviye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Bazen küçük bir böbrek taşı idrarınızı kendi başına geçirebilir ve çok az ağrılı veya acıya neden olabilir. Ayrıca, bazı ilaçlar, diyetiniz ve diğer faktörler sonuçlarınızı etkileyebilir. İdrar kristali sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun.

İdrar testindeki kristaller hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

İdrar tahlili düzenli muayenenizin bir parçası ise, idrarınız kristallerin yanı sıra çeşitli maddeler için test edilecektir. Bunlar kırmızı ve beyaz kan hücrelerini, proteinleri, asit ve şeker seviyelerini, hücre fragmanlarını, bakterileri ve mayayı içerir.


Leave A Reply