Ieoh Ming Pei Kimdir?

0
Advertisement

Ieoh Ming Pei kimdir ve ne yapmıştır? Ieoh Ming Pei hayatı, biyografisi mimari eserleri hakkında bilgi.

Ieoh Ming Pei

Ieoh Ming Pei; (d. 26 Nisan 1917, Guangzhou), Çin doğumlu ABD’li mimardır. İncelikle tasarlanmış büyük yapılarıyla tanınmıştır.

1935’te ABD’ye giderek Philadelphia’da Pennsylvania Üniversitesi’ne yazıldı, daha sonra Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne geçti. Mimarlık eğitimini 1939’da bitirdi, ama II. Dünya Savaşı’nın çıkması nedeniyle ülkesine dönemedi. Boston, New York ve Los Angeles’ta çeşitli bürolarda mimarlık yaptı. Savaş sırasında Ulusal Savunma Araştırmaları Komitesi ile çalıştı. 1945-48 arasında Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksekokulu’nda asistanlık etti.

1948’de New York kentindeki Webb & Knapp adlı firmaya mimarlık bölümü yöneticisi olarak girdi. Colorado eyaletinde Denver’deki Mile High Merkezi (1955), Chicago’daki Hyde Park Geliştirme Projesi (1959) ve Kanada’da Montreal’deki Ville-Marie Meydanı (1965) gibi uygulamalar üstünde çalıştı.

1955’te, I. M. Pei & Associates (sonradan I. M. Pei and Partners) adını taşıyan kendi bürosunu kurdu. İlk çalışmaları arasında, Tayvan’daki Luce Anısal Şapeli, Colorado eyaletinde Boulder’daki Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi, New York eyaletinde Syracuse’deki Everson Sanat Müzesi vardı. Federal Havacılık Dairesi için geliştirdiği beşgen planlı bir kontrol kulesi ABD’deki pek çok havaalanında uygulandı.

Advertisement

1960’ta açılan bir yarışmayı kazanarak New York kentindeki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’nda bir terminal yaptı. 1964’te Harvard Üniversitesi John F. Kennedy Anısal Kütüphanesi’ni tasarlamak için seçildi Washington, D.C.’deki Ulusal Sanat Galerisi’nin doğu kanadı için tasarladığı ek yapı en başarılı yapıtlarından biriydi. New York kenti Kongre Merkezi’ni, Singapur’da bir işyerini ve Dallas’taki Konser Salonu’nu tasarlama işlerini üstlendi. Öteki yapıtları arasında, Boston’da John Hancock Kulesi (1973), Indiana Üniversitesi Müzesi (1979), Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin batı kanadı (1980), Nestlé Merkez Binası (1981), El Paso Kulesi (1981), Pekin Fragrant Hill Oteli (1982) ve Paris’te Louvre Müzesi’nin avlularından birine kurulan ve üstünde çok tartışılmış olan cam piramit vardır.

Pei, kütleleri dikdörtgen prizma biçimindeki yapılarıyla Uluslararası Üslup anlayışını sürdürmüştür. Cesur ama o ölçüde ustalıklı düzenlemeleriyle, birbirine karşıt yapı malzemelerini, yüzeyleri ve mekânları büyük bir başarıyla bir araya getirmesiyle tanınır. Tek yapı tasarımlarının yanı sıra kent düzenlemesi çalışmaları da vardır.


Leave A Reply