II. Innocentius Kimdir? (Papa)

0
Advertisement

II. Innocentius kimdir ve ne yapmıştır? 2. Innocentius hayatı, biyografisi, papalık dönemi hakkında bilgi.

II. Innocentius

II. Innocentius; asıl adı Gregorio Papareschi (d. Roma – ö. 24 Eylül 1143, Roma), 1130-43 arasında papadır.

1122’de Papa II. Calixtus tarafından Worms Konkordatosu’nu hazırlayan elçiler arasında görevlendirildi. 1123’te papalığın Fransa temsilcisi oldu. Papa II. Honorius’un öldüğü gece (13 Şubat 1130) azınlıktaki bir grup tarafından Iİ. Innocentius adıyla papalığa seçildi. Ama kısa süre sonra çoğunluk, Kardinal Pietro Pierleoni’yi II. Anacletus adıyla aynı makama getirdi. Innocentius derhal takdis edilerek göreve başladıysa da Haziran 1130’da Anacletus karşısında Fransa’ya kaçmak zorunda kaldı. Ama Clairvaux’lu Aziz Bernard, Fransız Kilisesi ile İngiltere kralı I. Henry’nin Innocentius’u desteklemesini sağladı. Magdeburg başpiskoposu Aziz Norbert ise Alman Kilisesi’ni (Ekim 1130) ve Alman kralı II/III. Lothar’ı İnnocentius’un yanına çekti.

Innocentius Mart 1131’de Liege’de Lothar ile buluşarak onu Anacletus’la savaşmaya ikna etti. Bunun üzerine Ağustos 1132’de Alman ordusu İtalya’ya girdi. Ertesi haziranda Almanlar Anacletus grubunun denetimindeki bölge dışında bütün Roma’yı almışlardı. Innocentius Lothar’a imparatorluk tacını giydirdi; buna karşın Worms Konkordatosu’nu, dindışı iktidara din adamlarını atama yetkisini yeniden verecek biçimde gözden geçirmeyi reddetti. Ama Lothar italya’dan ayrılınca Innocentius Piza’ya kaçmak zorunda kaldı. Burada Anacletus’u mahkûm etmek üzere bir konsil topladı; Lothar da Güney İtalya’yı yeniden işgal etti (1136-37) ve Anacletus’un başlıca destekçisi Sicilya kralı II. Ruggiero’yu italya’dan attı.

Ocak 1138’de Anacletus’un ölmesi Ruggiero’nun durumunu tehlikeye düşürdü. Anacletus’un hemen ardından IV. Victor’un karşı papalığa seçilmesine karşın, Bernard 29 Mayıs 1138’de Victor’u çekilmeye ikna etti. Innocentius Nisan 1139’da bölünmeyi sona erdirmek, Ruggiero’yu aforoz etmek ve İngiltere kralı Stephen’ı meşru hükümdar sayan kararını (1136 Paskalya’sı) İmparatoriçe Mathilde’ye onaylatmak üzere II. Laterano Konsili’ni toplantıya çağırdı. Ama Ruggiero 22 Temmuz 1139’da Innocentius’u tutsak ederek kendisini Sicilya kralı olarak tanımaya zorladı. Ruggiero ve Innocentius aynı yıl birbirlerinin unvanlarını karşılıklı olarak tanıdılar.

Advertisement

Innocentius, Haçlı seferleri sırasında kurulan Templier tarikatının tüzüğünü onayladı. Sens Konsili’nde (1140) Bernard’ın, ilahiyatçı ve felsefeci Petrus Abaelardus ile destekçisi Amoldo da Brescia’yı heretiklik suçlamasıyla mahkûm etmesini destekledi. Papalığının bundan sonraki döneminde özellikle Romalıların kurduğu belediye karşısında kilisenin bağımsızlığını korumak için mücadele etti. Fransa kralı VII. Louis’nin Bourges başpiskoposluğu için papalıkça yapılan seçimi tanımaması üzerine Fransa’ya ayin yasağı koydu.


Leave A Reply