İlkbaharın Gelişi (Nevruz) Konulu Kompozisyon Örnekleri, Hakkında Yazı

0

İlkbaharın gelişi doğanın canlanması yani Nevruz bayramı konulu kompozisyon, ilkbahar ile ilgili yazı örnekleri, kompozisyonlar

Nevruz Kutlama Mesajları - Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun

Arka resim Kaynak: pixabay.com

İlkbaharın Gelişi ve Nevruz

İlkbahar belki de mevsimlerin en güzelidir. Kış ayını terk ederken resmen donmuş olan doğal hayat yeniden yaşama merhaba dercesine büyük bir coşku ile yeniden doğuşu yaşar. Belki farklı yarım kürelerde farklı zamanlarda yaşansa bile bizim ülkemizin yer aldığı Kuzey Yarımkürede 21 Mart ile 22 Haziran tarihleri arasında yaşanmaktadır.

Eski kültürler incelendiğinde yeni yılın başlangıcının hep 21 Mart ya da 22 Mart’a denk geldiği görülür. yani atalarımız aslında yeni yılın başlangıcı olarak Bahar aylarının başlangıcını kabul etmişlerdir. Bu sebeple binlerce yıldır bu günler Yeni Gün ya da Nevruz olarak kutlanmaktadır. Hem de sadece bir halka ait bir bayram olarak değil Balkanlardan Orta Asya’ya kadar çeşitli hikaye ve destanlara bağlı olarak ama hep aynı günde Nevruz yani Baharın gelişi kutlanmaktadır.

Baharın gelmesi aynı zamanda insanların üzerinde muhteşem güzel değişikliklerinde olmasını sağlamaktadır. Her ne kadar bahar yorgunluğu ve alerjen etkiler bazı kişileri olumsuz etkilese bile bahar aylarında insanlarda kendilerini iyi hissederler. Artık sık sık hastalanmazlar içleri heyecan dolu olur ve genelde yeni aşklar ya da yeni işler hep bu mevsimde başlar. İnsanın içi içine sığmaz papatya denen o muhteşem çiçek ve kelebekler hep bu mevsimde olur. hele yeşil erik yok mu hemen ağzımızın sulanmasını nasıl durdurabiliriz.

Yani İlkbaharın gelişi bir mutluluk gösterisidir ve bu mutluluk herkese sadece insanoğluna değil tüm canlılara aittir.

Nevruz Kutlama Mesajları - Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun

Arka resim Kaynak: pixabay.com

İlkbahar İle İlgili Kompozisyon

İLKBAHAR

İlkbahar belki de mevsimlerin en güzeli en kıymetlisidir. Doğanın yeniden doğmaya başladığı ve tüm insanlara huzur ve mutluluk saçan bu mevsim güzel günler için kullanılan çoğu deyim içine bir şekilde sıkıştırılır. Çünkü baharı yaşamak demek hayatı yaşamak demektir. Hayat her zaman güzeldir ama baharda bir başka güzeldir.

Herkesin baharı sevmek için bir bahanesi vardır. Bir öğrenci için artık yaz tatilinin yaklaşması anlamını taşır bahar. Karamsarlık içindeki insanlar içinse yeni umutlar yeni heyecanlar demektir. Alerjisi olanlar için bile güzeldir bahar çünkü bu alerji bile insana sağlıklı olmanın kıymetini bildirir. Şarkılar şarkıcılar hep aynı şeyi söyler “Ben her bahar aşık olurum“. Bu çapkınlık ve ya başka kötü anlamlar için söylenmez her bahar insan sevdiğine bir daha aşık olur hiç kopmamacasına, hayata yeniden bağlanır ağaçlara, dağlara çiçeklere, bayırlara tekrar tekrar aşık olur.

Bahar aylarında insanlar hep dışarıdadır. Hava ne çok sıcak ne de çok soğuktur. Ne yaz gibi terler ne de kış gibi üşürsünüz. Hava hastalık havası olur ama baharın hastalığı da bir başka güzeldir.

Belki küresel ısınma sebebi ile bahar ayları eskisine nazaran daha kısa geçiyor olduğundan dır ki artık baharlar daha da bir kıymetlidir insanoğlu için her seferinden bahardan kalma bir hava dedikleri o güzel günleri doyasıya yaşayacak bir insanoğlu dilerim her seferinde. Umarım dileklerim gerçek olur.


Leave A Reply