İlyushin Uçakları (İlyushin İl,2, İlyushin İl,76)

0
Advertisement

İlyushin uçakları ne zaman yapılmış ve kullanılmıştır? İlyushin İl-2 ve İlyushin İl-76 uçaklarının özellikleri, hakkında bilgi.

İlyushin Uçakları

İlyuşin İl-72

İlyuşin İl2, Stormovik olarak da bilinir, II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet hava gücünün temelini oluşturan tek kişilik saldırı bombardıman uçağıdır. Tasarımı Sergey İlyuşin tarafından yapılan düşük kanatlı bir monoplan (tek kanatlı) olan “İl-2″nin kanat açıklığı 14,6 m, uzunluğu ise 11,6 m idi. Uçağın ilk modellerinde 23 mm’lik iki top ile kanatlara yerleştirilmiş 7,6 mm’lik iki makineli tüfek bulunuyordu. Ayrıca 450 kg ağırlığında bomba ya da az sayıda roket taşıyabiliyordu. Savaşın sonlarına doğru 37 mm’lik iki topla donatıldı; kuyruğuna silah ve nişancı yerleştirilmiş iki kişilik bir uyarlaması geliştirildi. “İl-2″nin silah donanımı onu özellikle tanklara karşı çok etkili kılıyordu. 1941-43 arasında Alman zırhlı tümenlerine karşı kullanımı savaşın gidişinin Sovyetler’in lehine dönmesinde etkili oldu. Stalin “İl-2″lerin Kızıl Ordu için “hava ya da ekmek kadar gerekli” olduğunu belirtmişti. Savaş sırasında 36.500 Stormovik üretildi. Bu, havacılık tarihindeki en yüksek sayıdır.

İlyuşin İl-76

İlyuşin İl-76, İl-76 olarak da bilinir, Sovyet askeri nakliye uçağıdır. İlk uçuşunu 1971’de gerçekleştirmiş ve 1975’te seri üretimine geçilmiştir. G.V. Novozhilov yönetimindeki ilyuşin tasarım bürosunda geliştirilen “İl-76”, 40 tondan fazla yük taşıyabilen bir ağır nakliye uçağıdır. Tavandaki raylar üzerinde gidip gelebilen iki vinçle donatılmıştır ve arkadaki yükleme rampası yük asansörü olarak da kullanılır. Öteki askeri nakliye uçaklarının tersine “İl-76″mn arka tarafına iki de silah yerleştirilmiştir. Dört türbofan motorunun her biri 12 bin kg’lik itme kuvveti sağlar. Yatay uçuşta saatte en çok 850 km hız yapabilir ve en yüksek uçuş yüksekliği 15.500 m’dir. Yolcu taşımak için yapılan türlerine 30-90 koltuk yerleştirilebilir.

Advertisement

Leave A Reply