İmparator Tamarin Maymunu Özellikleri Yaşam Ortamı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İmparator Tamarin nasıl bir maymundur, nerede yaşar, özellikleri nerededir? İmparator Tamarin maymunu hakkında bilgi.

İmparator Tamarin Maymunu

İmparator Tamarin Maymunu

Fiziksel tanım

İmparator tamarinler uzun, beyaz bıyıklı küçük maymunlardır ve her iki taraftan sarkan bıyık benzeri tüyleri vardır. Bıyıklı Alman imparatoru II. Wilhelm’in adını aldıklarına inanılıyor. Yüzlerinde ve kulaklarında koyu renkli kürkler vardır ve vücutları öncelikle gri, az miktarda altın rengi, beyaz ve kırmızıdır.

Kuyrukları uzun ve kırmızıdır. Tüm tamarinler gibi, imparator tamarinlerinin elleri birbirine zıt olmayan parmakları olan dar ellere sahiptir. Uzun köpek dişleri ve ayak başparmağı dışında tüm parmaklarında pençeleri vardır.

Yerli Habitat

İmparator tamarinler, Peru, Brezilya ve Bolivya’yı geçen bir yelpazeye sahip güneybatı Amazon Havzası’na özgüdür. Ova, dağ ve mevsimsel su basmış ormanlar dahil olmak üzere çeşitli ağaçlık habitatlarda yaşarlar.

İmparator Tamarin Maymunu

Advertisement

Yemek / Yeme Alışkanlıkları

Bu tamarinler omnivordur. Öncelikle meyve yerler ama aynı zamanda böcekler, sakız, nektar ve yapraklarla da beslenebilirler.

İmparator Tamarinler bir hayvanat bahçesinde demirhindi meyveleri, havuçları, tatlı patatesleri, yeşil fasulyeleri, haşlanmış yumurtaları, un kurtlarını ve cırcır böcekleri ile beslenebilirler.

Sosyal yapı

İmparator tamarinler genellikle iki ila sekiz kişilik geniş aile gruplarında yaşarlar, ancak bir grupta 15 kişi olabilir. Diğer tamarinlerle, özellikle sırt sırtı tamarin (Saquinus fuscicollis) ile karışık tür gruplarında yaşadıkları da gözlemlenmiştir. Bu karşılıklı yarar sağlayan ilişki muhtemelen her iki türü de yırtıcı hayvanlardan korur.

İmparator Tamarin Maymunu

Üreme ve Geliştirme

Aile grupları genellikle bir damızlık dişi ve iki damızlık erkek içerir. Damızlık dişiler, gruptaki tüm damızlık erkeklerle çiftleşecektir. 140-145 günlük bir gebelik döneminden sonra veya dört buçuk ayın biraz üzerinde, dişiler bir veya iki genç (veya nadiren üç) doğurur. Yetişkin erkekler doğuma yardımcı olur, yenidoğanı hemen alır ve yıkar.

Anne, bebekleri 2-3 saatte bir yaklaşık 30 dakika taşır ve besler. Aksi takdirde erkek bebekleri taşır ve bakımını yapar. Yetişkinler bebekleri 6-7 haftalık olana kadar taşır ve gençler iki ila üç ay sonra sütten kesilir. İmparator tamarinler 16-20 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Advertisement

Ömür

İmparator tamarinler 10 ila 20 yıl yaşarlar.


Leave A Reply