İnatçı Keraban Kitap Özeti, Konusu Yorumlar Hakkında Bilgi, Jules Verne

1
Advertisement

Jules Verne’in İnatçı Keraben isimli kitabının konusu, özeti, İnatçı Keraben kitabı hakkında bilgi. İnatçı Keraben kitap yorumları.

İnatçı Keraban

İnatçı Keraban

İnatçı Keraban (Kéraban le Têtu), Fransız yazar Jules Verne’in kaleme aldığı, 1883 yılında yayımlanmış macera romanıdır.

Konusu II. Mahmut döneminde, Osmanlı sınırları içindeki topraklarda geçer. İstanbul, Trakya, Balkan kıyıları ile Anadolu’nun ve Gürcistan, Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz sahilleri romanın geçtiği mekânlardır. Olaylar, çok inatçı ve eski kafalı İstanbullu bir tütün tüccarı olan Keraban Ağa’nın başından geçenler etrafında şekillenir. Verne’nin Keraban Ağa’nın şahsında Osmanlı’yı tenkit ettiği düşünülür.

Özet

Keraban, İstanbul’da yaşayan bir Türk tütün tüccarıdır. Muhafazakar ve çok inatçıdır, bu yüzden şehir yönetimi Boğaz’ı geçmek isteyenlerden vergi almaya karar verdiğinde Keraban, Boğaz’ın diğer tarafındaki birkaç mil ötedeki evine dönmek için tek kuruş ödemeyeceğini söyler. . Konağına geri dönmek için karadan Karadeniz’i dolaşacak. Keraban, arkadaşı Hollandalı tüccar Van Mitten ile beş haftadan az sürmesi gereken yolculuğuna başlar çünkü Türk tüccarın yeğeni Ahmet’in bankacı Selim’in kızı Amasya ile düğünü için İstanbul’a dönmesi gerekiyordur.

Birkaç gün sonra Van Mitten ve Keraban, Karadeniz’deki bir Rus limanı olan Odessa’ya varır ve orada Ahmet ve Amasya ile buluşur. Ahmet, İstanbul’a zamanında döneceklerinden emin olmak için iki arkadaşıyla birlikte gelmeye karar verir. Bu arada Amasya, Amasya’ya ile evlenmek isteyen zengin bir Arap olan Saffar ile birlikte hareket eden Yüzbaşı Yarhud tarafından kaçırılır. Birkaç gün sonra Karadeniz’in karşı yakasında Yarhud’un gemisi fırtına nedeniyle batar ve Amasya, tesadüfen doğru zamanda doğru yerde olan Ahmet tarafından mucizevi bir şekilde kurtarılır. Şimdi, Konstantinopolis sadece yüz mil uzaktadır ama Saffar, Amasya’yı kaçırma fikrinden vazgeçmez.

Advertisement

Jules Verne’nin kitabı daha çok Keraban’ın Karadeniz’de yaptığı yolculuğu, ormanlar, bataklıklar ve diğer güzel manzaralar arasında at arabasıyla yaptığı yolculuğun anlatımıdır. Keraban ve Van Mitten’in gece önümüzde patlayan (küçük) volkanlarla dolu bir bölgeyi geçmesi veya saklandıkları kulübeyi tamamen yok edecek bir fırtınayla yüzleşmesi gerektiğinden, aynı zamanda tehlikelerle dolu bir yolculuktur.

Yorumlar

Hikaye, Jules Verne’in nadiren kendini ödünç verdiği çok teatral bir yönü ortaya koyuyor. Yazar, Batavyalı tüccarın yumuşaklığını ve Kéraban’ın esnek olmayan karakterini de ustalıkla kullanır. Zaman zaman Jules Verne’in evlilik sorunları hikayede ortaya çıkıyor.


1 Yorum

  1. Adını duyduğumda bile beni gülümseten bir kitap. Jules Verne’in farklı güzergahlardaki maceralarını okuyarak büyümüş bir yetişkin olarak, bu kitabın zevkini farkli bulurum. Keraban’ın haklı duruşunu savunmak için yola koyulmasi, belki gereksiz ama tatlı deneyimlere yol açan Karadeniz Turu ve beklenmedik keyifli maceralarla dolu bir öykü 🙂

Leave A Reply