İnşaat Nedir? Sözlük Anlamı

0

İnşaat ne anlama gelir? İnşaat kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

İnşaat

İnşaat Nedir? – Sözlük Anlamı

1. Yapma işi, yapım
2. Yapımı süren bina
İnşaat, bazı şeyleri bir araya getirme işlemidir. Bu işlemde; ev, gökdelen, köprü, baraj ve yol yapımı kadar gemi yapımı da yer almaktadır.

GELENEKSEL TEKNİKLER

Geçmişte inşaatların çoğunluğu, ailelerin kendileri tarafından yapılan ev, hayvanlar için ağıl ve ürünlerin sulanmasında kullanılacak olan barajlardan ibaretti. Kullanılacak materyaller genellikle; doğaldı ve yöresel olarak bulunan tahta, balçık, taş, kemik, deri ya da ottan ibaretti. İşler el ile yapılmaktaydı.

UYGARLIĞIN DOĞUŞU

Daha kompleks uygarlıklar geliştikçe inşaat işleri de gelişti. İlk tuğla, Filistin’de Milattan Önce 6000 yılında yapıldı ve Mısır Piramitleri inşasında binlerce insan ve donanımlı matematikçilere ihtiyaç duyuldu. Roma şehir inşaatlarında antik vinçler kullanıldı.

MODERN İNŞAAT

İnşaatların büyüklüğü ve yüksekliği duvarcının, doğramacının yetenekleri ile sınırlıydı. Ancak; 1800’lerden sonra çelik kafes ve kalıp beton gibi yeni teknikler kullanımı ile gökdelenlerin inşası olanaklı oldu.

BİNANIN KURULMASI

Bir binayı inşa etmenin iki temel aşaması vardır.İlk olarak; temel yapıyı desteklemek üzere zeminin altında olmalıdır. Beton (çukura dökülür) ya dan kolonlar (zemine sürülür) gibi dayanıklı materyaller kullanılır. İkinci aşamada; yapının inşası zeminin üstünde devam eder. Zemini ve diğer unsurları desteklemesi için, duvarlar ya da çelik kafes ilk olarak inşa edilir. Sonunda ise çatı eklenir.

Çapı 2-7 milimetre, boyu 4-20 santimetre arasında değişen, başlı ve tepesi tırtıllı çivi
Birbirine bitişik yapılan yapılar

Leave A Reply