İnsanda Hayranlık Uyandıran Yuvalar Yapan 10 Kuş ve Eşsiz Yuvaları

0

Bazı kuşların yuvaları eşsiz bir mühendislik örneği sergilerken bazıları da inanılmaz süslü oluyor. İşte sıradışı 10 kuş yuvası.

Karatavukların ve serçelerin yuvalarına, bu kuşların yavrularını korumak için mükemmel bir iş çıkartmalarına aşinayız. Ancak bu yuvalar çok da etkileyici bir görüntü oluşturmayan, kaba, yuvarlak, tek renkli yapılardır. Neyse ki, bazı kuşlar, kabuklar, örümcek ağları, tükürük ve hatta küçük plastik parçaları gibi çeşitli garip şekil ve malzemeleri kullanan çok çeşitli yuvalama stillerine sahip.

Aşağıdaki listede meyve benzeri yapılarından erkek çardak kuşunun renkli desenli ekranlarına kadar en etkileyici 11 kuş yuvasını keşfedeceksiniz.

01 – Montezuma Oropendola

Montezuma Oropendola

Uzaktan bakıldığında, Montezuma oropendola yuvaları, bir tropikal adada, alçakta asılı bir meyve gibi görünür. Üreme mevsimi boyunca, oropendola habitatının kıyı ağaçları 30 ila 40 yuva ile süslenir, ancak bazı büyük örnekler yüzün üzerinde barındırabilir. Bu yuvalar, farklı dişiler tarafından çubuklardan ve dallardan inşa edilir, ancak ağaç başına yalnızca erkek vardır ve bu da yakında anne olacak kuşların her biriyle çiftleşir. Dişiler bir seferde 15 gün sonra yumurtadan çıkan iki yumurta bırakır ve bundan yaklaşık 15 gün sonra yavrular yuvayı terk eder.

02 – Afrika Jakanası

Afrika Jakanası

Bu kuşlar yumurtalarını zambak yapraklarından biraz daha gelişmiş yüzen yuvalara bırakırlar. Üreme mevsimi boyunca, erkek jakana bu yuvalardan iki veya üçünü inşa eder ve dişi en sevdiği yumurtaların üzerine (veya yakınına) dört yumurta bırakır; yuva sel sırasında güvenli bir yere itilebilir, ancak yumurtalar uygun şekilde dengelenmezse alabora olabilir. Alışılmadık bir şekilde, yumurtaları kuluçkaya yatırmak erkek jakanalara kalırken, anneler diğer erkeklerle çiftleşmekte ve / veya yuvaları diğer saldırgan dişilerden korumaktadır. Yumurtalar yumurtadan çıktıktan sonra, erkekler ebeveynliğin en büyük yükünü karşılarlar ancak besleme dişilerin sorumluluğundadır.

03 – Kaktüs Ferruginous Cüce Baykuş

Cüce Baykuş

Bir yuva yapmak için bir saguaro kaktüsünün içinden daha rahatsız bir yer hayal etmek zordur, ancak kaktüs ferruginous cüce baykuş bir şekilde bu hileyi başarır. Adil olmak gerekirse, deliği bu baykuş kendisini açmaz ve tüyleri ağrılı iğne çubuklarına karşı yeterli koruma sağlar. Belki de garip yuvalama seçimi nedeniyle, kaktüs ferruginous cüce baykuş ciddi şekilde tehlike altındadır; Arizona’da her yıl birkaç düzineden fazla birey görülmez ve saguaro kaktüslerinin kendileri çevresel baskı altındadır ve genellikle istilacı buffel otlarının neden olduğu yangınlara yenik düşerler.

04 – Sosyal Dokumacı Kuşu

sosyal dokumacı yuvası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bazı kuşlar tek yuvalar yapar; diğerleri tüm apartman komplekslerini inşa eder. Güney Afrika’nın sosyal dokumacıları, herhangi bir kuş türünün en büyük ortak yuvalarını inşa eder; en büyük yapılar yüzün üzerinde üreme çiftine ev sahipliği yapar ve ispinozlara, muhabbet kuşlarına ve şahinlere (üreme mevsiminden sonra) sığınak sağlar. Sosyal dokumacıların yuvaları, otuz veya kırk yıl boyunca birden fazla nesil tarafından kullanılan yarı kalıcı yapılardır. Termit yuvaları gibi, yuvanın içi, alev alev yanan Afrika güneşinde serin tutan gelişmiş havalandırma ve yalıtım sistemlerini içerirler. Yine de, sosyal dokumacı yuvaları yırtıcı hayvanlara karşı korumalı olmaktan uzaktır; Bu kuş yumurtalarının dörtte üçü, yumurtadan çıkma şansı bulamadan yılanlar veya diğer hayvanlar tarafından yenir.

05 – Edible Nest Swiftlet (Yenilebilir Yuva Sürüsü)

yenilenebilir kuş yuvası

Maceracı bir gurmeyseniz, kuş yuvası çorbasına aşina olabilirsiniz, bu yemeğin görünüşüne değil, asıl malzemelerine, özellikle de Güneydoğu Asya’nın yenilebilir yuva sürüsünün yuvasına atıfta bulunan bir isim. Bu  kuş evlerini kayaların üzerine veya (kuş yuvası çorbasının özellikle popüler olduğu bölgelerde) katmanlara bıraktığı kendi sertleşmiş tükürüğünden inşa ediyor. Asya’da sevilen diğer pek çok tuhaf yiyecek gibi, yenilebilir yuva sürüsünün yuvası da sözde afrodizyak nitelikleri nedeniyle değerlidir. Ancak pıhtılaşmış kuş tükürüğünü yemenin herhangi birini nasıl etkilediğini hayal etmek zor.

06 – Çardak Kuşu

çardak kuşu yuvası
Bu listeden bir yuva seçmemiz gerekse, bu, çardak kuşu olurdu. Çardak kuşlarının erkekleri ayrıntılı yuvalarını, ya doğal olarak meydana gelen (yapraklar, kayalar, kabukları, tüyler, meyveler) ya da insan yapımı, yakındaki renkli eşyalarla (bozuk para, çivi, tüfek kabuğu, küçük plastik parçalar) süslerler. Erkek çardak kuşları, yuvalarını yapmak için çok zaman harcarlar ve dişiler, yuvaları incelemek ve değerlendirmek için benzer miktarda zaman harcarlar. En çekici yuvalara sahip erkekler dişilerle çiftleşir.

07 – Ovenbird

ovenbird

Evet, pek çok kuş insan fırınlarına giriyor, ancak ovenbird, bu adı alıyor çünkü bazı türlerin yuvaları, kapaklarıyla tamamlanmış ilkel pişirme kaplarına benziyor. Kırmızı ovenbird en karakteristik yuvaya sahiptir; kalın, yuvarlak, sağlam bir yapı, çiftler yaklaşık altı hafta boyunca kilden yaparak, bir araya getirilmiş. Çoğu kuşun aksine, kızıl ovenbird kentsel habitatlarda büyür ve insan istilasına hızla adapte olur. Bunun sonucunda birçok kırmızı ovenbird kuşunun artık gençlerini barındırmak için insan yapımı yapıları kullanmayı tercih edip, dayanıklı yuvalarını diğer kuş türleri tarafından kullanılmak üzere serbest bırakır.

08 – Penduline Baştankara

Penduline Baştankara

Bu kuşların yuvaları o kadar özenle tasarlanmıştır (bir tür üstte sahte bir giriş içerir, gerçek iç kısma altına gizlenmiş yapışkan bir kanatla erişilir) . Ustalıkla dokunmuştur (hayvan kılı, yün, yumuşak bitkiler ve hatta örümcek ağları ile). Tarih boyunca insanlar tarafından el çantası ve çocuk terliği olarak kullanılmışlardır. Sarkık (yani asılı) yuvalarında aktif olarak üremedikleri zaman, sarkaç memeleri genellikle küçük dallarda tünemiş şekilde ve en sevdikleri kıpır kıpır böcek yemeğini kazarken görülebilir.-

09 – Arıkuşu

arıkuşu yuvası

Arıları ve diğer uçan böcekleri yeme alışkanlıklarının yanı sıra, arıkuşları karakteristik yuvalarıyla da tanınırlar. Bu kuşların yavrularını kurdukları yerlere uçurum kenarlarına kazılmış çukur deliklerdir. Yuvalar, sert yüzeye gagalarıyla vuran ve gevşemiş kumu veya kiri ayaklarıyla dışarı atan üreme çiftleri tarafından zahmetli bir şekilde kazılır. Bu süreç, arıkuşları dört veya beş yumurtayı tutacak kadar geniş bir delik açana kadar genellikle çok sayıda yanlış başlangıç ​​içerir. Bazı arıkuşu kolonileri, yumurtadan çıktıktan sonra genellikle yılanlar, yarasalar ve diğer kuş türleri tarafından kullanılan binlerce yuvadan oluşur.

10 – Güney Maskeli Dokumacı

Güney Maskeli Dokumacı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bu, karmaşık yuvalar geniş çimen şeritlerinden, sazlıklardan inşa eden Afrika’nın güney maskeli dokumacısının temel numarasıdır. Erkek dokumacılar, her üreme mevsiminde iki düzine kadar yuva inşa eder. Her yapıyı 9 ila 14 saat arasında herhangi bir yerde tamamlar, ardından yaptıklarını gururla mevcut dişilere sergiler. Bir dişi yeterince etkilenmişse, erkek yuvaya bir giriş tüneli inşa eder ve bunun üzerine eşi, içini tüyler veya yumuşak otlarla kaplayarak karakteristik bir dokunuş katar. Sonra ne olur? 🙂


Leave A Reply