İsa Bey Kimdir?

0
Advertisement

İsa Bey kimdir, ne yapmıştır? İsa Bey hayatı, biyografisi, beylik dönemi, katıldığı savaşlar, başarıları hakkında bilgi.

İsa Bey

İsa Bey; tam adı Fahreddin İsa bey (ö. 1400’den önce), 1360-90 arasında Aydınoğulları beyidir. Bilim ve sanat alanındaki çalışmaları desteklemesiyle tanınır.

Aydınoğullarının kurucusu Mehmed Bey’ in en küçük oğluydu. Beyliğin gücünü büyük ölçüde yitirmiş olduğu bir dönemde tahta çıktı. Osmanlılarla iyi ilişkiler sürdürmeye özen gösterdi. I. Murad’ın Rumeli fetihlerinde ve I. Kosova Savaşı’nda (1389) yardımcı kuvvet gönderdi. I. Murad’ın ölümünden sonra Anadolu beyliklerinin Karamanlıların önderliğinde Osmanlılara karşı oluşturduğu ittifaka katıldı. Bunun üzerine Anadolu seferine çıkan I. Bayezid (Yıldırım) Alaşehir’i alınca (1390), ona bağlılık yemini etti. Tire’de oturması koşuluyla kendisine beyliğin bazı toprakları bırakıldı ve soydan gelen vakıfları kullanma hakkı tanındı; ama hükümdarlık hakları elinden alındı ve beylik Osmanlılara bağlandı.

Kendisi de bilime ilgi duyan İsa Bey, düşünce ve sanat adamlarını koruması altına almıştı. Bu dönemde yetişen ünlü hekim ve bilgin Hacı Paşa 1380’de yazdığı Şifaü’l-Eskâm ve Devâü’l-Alâm adlı yapıtını ona ithaf etti. İsa Bey Selçuk’ta Ayasuluğ Tepesi yamacında kendi adıyla anılan bir cami yaptırmıştır.

Advertisement

Leave A Reply