Isaac Newton Kimdir? Neyi Bulmuştur? Ünlü Dahinin Hayatı ve Bilime Katkıları

0
Advertisement

Isaac Newton kimdir ve ne yapmıştır? İnsanlık tarihinin en bilinen bilim insanı İsaac Newton ‘un hayatı, bilime katkıları ve çalışmaları hakkında bilgi.

Newton

Kaynak: wikipedia.org

Isaac Newton

Ünlü bir İngiliz matematikçisi ve astronumudur. Yerçekimi kanunu Isaaac Newton keşfetmiştir ve bu sebeple çok meşhurdur. Bilim tarihinin en önemli ve büyük keşiflerinden biri olan yerçekimi kanununun bulunması, Isaac Newton’un diğer başarı ve buluşlarını gölgede bırakmıştır. Halbuki Isaac Newton’un ışık ile ilgili buluşları da aynı derecede önemlidir. Bu arada, bir prizmadan geçen güneş ışınlarının yedi renge ayrıldıklarını göstererek beyazın yedi rengin birleşmesinden meydana geldiğini ispat etmiştir. Ayrıca bir de teleskop yapmış bu kuvvetli teleskop aracılığı ile astronomlara büyük faydalar sağlamış ve yeni keşiflerin önünü açmıştır. Isaac Newton matematik de de bir çok keşiflerde bulunmuştur. Bu alanda da en önemli eseri “Philosophia Naturalis Principia Mathematica” (Doğal Felsefenin Matematik İlkeleri)’dir.

Isaac Newton, Lincolnshire’da doğmuştur. Henüz okul çağında iken makine tamir etmeyi kendine göre yeni aletler yapmayı seviyordu. İlk icatları arasında mısır, buğdayı ezen bir değirmen, su damlaları ile işleyen bir saat ve bir de güneş saati bulunuyordu.

Isaac Newton, 1661 yılında Cambridge Üniversitesine girdi. Burada yetenekleri ile ve bilgilerinin üstünlüğü ile dikkat çekti. Üniversiteyi bitirdikten sonra bilim araştırmalarına başladı. İki yıl içinde matematik bilimine önemli yenilikler kazandırdı. 1669’da Cambridge Üniversitesine matematik profesörü oldu. 1672’de Kraliyet Bilim Kuruluna üye seçildi. 1689’da milletvekili olarak parlementoya girdi. Bir yıl sonra parlemento dağılınca Isaac Newton’da siyasetten çekildi. 1703 senesinde Cambridge Üniversitesinin temsilcisi olarak yeniden Parlementoya geri döndü. 1704’te o güne kadar yaptığı deneylerin sonucunu “Opticus” adındaki bir eserde topladı. 1705’te devrin kraliçesi Anne, Isaac Newton’a “Sir” ünvanı verdi. Isaac Newton bu ünvanı kabul ederek insanlar arasında eşitliğe inanmayan ve bir bilim insanına yakışmayan bir şekilde davranmıştır. Isaac Newton hayatının son 20 yılında Kraliyet Bilim Kurulunun başkanlığını da yapmıştır. Öldüğünde İngilizlerin ünlü şahsiyetlerini gömdükleri Westminister Abbey mezarlığına defnedilmiştir.

Isaac Newton Neyi Bulmuştur?

Newton Neyi Bulmuştur?

Isaac Newton insanlık tarihinin yetiştirmiş olduğu en büyük bilim insanlarının başında gelmektedir. İnanılmaz bir şekilde bilimin hemen hemen her kolu ile bir şekilde ilgilenmiş ve insanlık için muazzam çalışmalar ve yasalar bulmuştur.

Advertisement

Bugün medeniyetimizin gelişimi, uzay çalışmaları, mühendislik hesaplamaları halen onun bulmuş olduğu yasalardan faydalanmaktadır. Çünkü bulduğu yasalar doğanın işleyişine aitti ve Newton sayesinde aslında doğayı bilimsel anlamda ilk defa bu kadar çok iyi anlamaya insanoğlu başlamıştır.

Öncelikle Newton klasik mekaniğin babası sayılmaktadır. Ancak daha da önemlisi kütle çekim yasalarını bulmuştur. Basit gibi gözüken kütle çekim yasaları aynı zamanda bize evrenimizi anlama (gezegenlerin ve diğer cisimlerin hareketleri) yolunda muazzam büyük bir çığır açmıştır. Aynı zamanda Isaac Newton hareket yasalarını da bulmuştur.

Ayrıca ilk yansıtmalı teleskopu bulmuş ve renk tayflarının prizmalar ile yapmış olduğu çalışmalar sonucu keşfederek bir renk kuramı da geliştirmiştir. Beyaz ışığın aslında tek başına bir renk olmadığını keşfeden kendisidir.

Diferensiyal ve integral hesaplamalarının temelini de yine Newton belirlemiştir.

1687 tarihinde Latince olarak yayınlanmış ve 3 bölümden oluşan bilim tarihinin en önemli ve en yararlı eserlerinden birisi olan Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri) eseri yayınlanmış ve Newton bilim tarihindeki yerini kesin olarak almıştır.

Isaac Newton Albert Einstein’dan sonra ki tarihin en iyi ikinci fizikçisi kabul edilmektedir.

Advertisement


Leave A Reply