Isırgan Otu Hakkında Bilgi

0

Isırgan otu nasıl bir bitkidir? Isırgan otunun özellikleri, kullanımı, yararları ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Isırgan Otu

Isırgan Otu Hakkında Bilgi

Isırgan Otu; (Lat. Urtica). İkiçenekliler sınıfının, Isırgangiller familyasından bir bitkidir. Dünyanın ılıman bölgelerinde, genellikle duvar dibi ve bakımsız, ören yerlerde yaşar. Boyu 1 m’yi bulur. Otsu bir bitkidir. Yaprakları almaşık ya da karşılıklı dizilişlidir. Çiçekleri bir evcikli yeşil renklidir. Bitkinin bütün bölümleri tüylerle kaplıdır. Bu tüylerin içinde karınca asidi bulunur. Bu asit hayvanlarda yakıcı bir kaşıntıya sebep olur. En bilinen türleri büyük ısırgan ve küçük ısırgandır. Her ikisi de romatizma, siyatik, kan dolaşımını hızlandırma gibi alanlarda kullanılır. Ayrıca kurutularak hayvan yemi ve dokumalık lif elde edilir.

Isırgangiller, (Lat. Urticaceae). İkiçenekliler sınıfının, Isırganlar takımından bir familyadır; 42 cins ve 600 kadar türü tropik ve subtropik bölgelerde yetişir. Isırgangillere ait türler bir ya da iki evcikli olabilirler. Çoğunlukla otsu, bazı yerlerde çalı ve küçük ağaççık yapısındadır. Yaprakları almaşık dekusat dizilişli, basit yapraklardır. Çiçekler tek eşeylidir. Yeşil renkli ve küçük kümeler halinde dizilişlidir. Bazı türlerinde yakıcı tüyler bulunur. Türkiye’de ısırgan ve yapışkanotu cinsleri yetişir.

Isırganlar, (Lat. Urticales) İkiçenekliler sınıfının bir takımıdır. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen otsu ya da odunsu bitkiler, çeşitli orman ve meyve ağaçlarını kapsar. Familyaları: Isırgangiller, Karaağaçgiller, Dutgiller, Kendirgiller.


Leave A Reply