İsraf Nasıl Önlenir?

0

İsraf nedir, nasıl önlenir? İsraf neden zararlıdır? İsrafın sonuçları nelerdir? İsrafı önlemek hakkında bilgi.

Advertisement

İsraf Nasıl Önlenir?

Her türlü imkan ve varlığı boşuna harcama, saçıp savurmaya israf denir. İsraf, aile ve ülke ekonomisine zarar verir. Ayrıca doğal kaynakların hızlı tükenmesine neden olur. Bu nedenle kaynaklarımızı ihtiyacımız kadar tüketmeli yani tasarruf yapmalıyız.

Değerlendirilebilir atıklar geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilir. Bu durum doğal kaynaklarımızın korunmasına, enerji tasarrufunun sağlanmasına, atık miktarının azalmasına ve ekonomiye katkı sağlar.

Hiçbir kaynak sınırsız değildir. Dünyadaki kaynaklar her geçen gün tükenmektedir. Kullandığımız kaynakları israf etmeden bilinçli bir şekilde kullanmalıyız. İsrafı önlemek için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

Enerji İsrafı Nasıl Önlenir?

Enerji bilinçli olarak kullanılmalıdır. Televizyon izlenmediğinde kapatılmalı, buzdolabının kapısı açık bırakılmamalıdır. Evlerin ısı yalıtımı yapılmalıdır.

Advertisement

Su İsrafı Nasıl Önlenir?

Diş fırçalarken musluklar kapatılmalı, bozuk veya damlatan musluklar tamir edilmelidir. Sifon gereksiz yere çekilmemelidir. Bulaşıklar makinede yıkanmalıdır.

Giysi İsrafı Nasıl Önlenir?

Ayakkabılara ve kıyafetlere özen gösterilmelidir. Sökülen veya yırtılan giysiler tamir edilmelidir. Etiketlerde yazan yıkama ve ütüleme kurallarına uyulmalıdır.

Yemek İsrafı Nasıl Önlenir?

Yenilebilecek kadar ekmek alınmalıdır. Bayat ekmekler değerlendirilmelidir. Sebze ve meyveler haftalık alınmalıdır. Tabakta yemek bırakılmalıdır.

Zaman İsrafı Nasıl Önlenir?

Planlı ve programlı hareket edilmelidir. İnternet ve televizyon karşısında vakit boşa harcanmamalıdır. Boş vakitler iyi değerlendirilmelidir.


Leave A Reply