İstanbul’daki Su Kemerleri

0
Advertisement

İstanbul’da bulunan su kemerleri nelerdir? İstanbul su kemerlerinin özellikleri, tarihçeleri hakkında bilgi.

bozdogan-su-kemeriİstanbul’daki Su Kemerleri

İstanbul’un suyu çok eski zamanlardan beri özel su yollarıyla şehrin dışından getirilirdi. Belgrad Ormanları ve civarındaki bölgeden gelen sular için yapılan su kemerlerinin çoğu bugün devirlerinin mimarlık sanatını canlandıran bir örnek olarak ayakta durmaktadır. Bunlardan bir kısmı Osmanlılar devrinde yapılmış, bir kısmı da Bizanslılardan kalmıştır. Bizanslılardan kalma kemerlerin en önemlilerinden biri şehir içindeki Bozdoğan Kemeri‘dir. Diğer kemerler şunlardır:

Mazlum Kemeri: Mahmudiye Köyü yakınlarındaki Mazlum Kemeri de Bizanslılardan kalmadır. Uzunluğu 104 m., yüksekliği 13 m. 85 cm., genişliği 4 m. 65 cm.’dir. 368 yılında yapılmıştır.

Eğrikemer (Kovukkemer, yahut Kemerburgaz Kemeri): Kemerburgaz’ın 1.500 metre güneyindedir. 35 m. yüksekliğindeki kemer, biri 126 m., ötekisi 216 m. iki kısımdan meydana gelmiştir. İki kısım bir geniş açıyla birbirine birleşir. 1183 – 1185 yıllarında yapılmıştır.

Muallâ Kemeri: Mimar Sinan tarafından yapılan su kemerlerinden biridir. Alibey Deresi vâdisindedir. Orta kesimde dört büyük kemer vardır. Bunlardan her birinin açıklığı 18 m. 40 cm. dir. Bunların üstünde diğer dört kemerin açıklığı 13 m. 40 cm. dir. Kemerin bütün uzunluğu 265 m., yüksekliği 35 metredir. Yanlış olarak Justinien (lustinianus) Kemeri de denir. Bunun, buradaki eski bir kemerin yerinde yapılmış olmasından ileri geldiği sanılmaktadır.

Advertisement

Uzunkemer: Mimar Sinan‘ın yaptığı kemerlerden biridir. Kemerburgaz’ın 1.500 m. kadar kuzey batısındaki bu kemerin uzunluğu 716 metre, yüksekliği 26 metredir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılmış, 1564 yılında tamamlanmıştır.

Güzelce Kemer (Cebeciköy Kemeri): Gene Kanuni Süleyman devrinde Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kemerburgaz’ın güneyindeki Cebeciköy’ün bir buçuk kilometre kadar doğusundadır. Uzunluğu 170, yüksekliği 32 metredir.

Bahçeköy Kemeri (Sultan Mahmut Kemeri): Bahçeköy’ün Büyükdere’ye doğru 1 km. kadar uzağındadır. I. Mahmut zamanında 1731 ‘de tamamlanmıştır, uzunluğu 409, yüksekliği 27 metredir.


Leave A Reply