İstiklal Marşı İle İlgili Kompozisyon, İstiklal Marşı Hakkında Yazı Örneği

10
Advertisement

İstiklal Marşımızın anlamını, önemini anlatan kompozisyon, yazı örneği. İstiklal Marşını yazılışını anlatan, İstiklal Marşı konulu kompozisyon.

İstiklal Marşı

İSTİKLAL MARŞIMIZ

İstiklâl Marşımız Türk ulusunun onurudur, gururudur. Türk bayrağı gibi özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın simgesidir. İstiklâl Marşı’mızı iyice öğrenmek, içtenlikle söylemek, dinlemek her Türk yurttaşının görevidir. İstiklâl Marşı’mızın şairi Mehmet Âkif Ersoy (1873-1936) Türk ordusuna armağan ettiği Milli Marşı’mızın “Yeniden yazılması düşünülemez mi?” dendiğinde: “Allah Türk milletine bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.” deyip Milli Marşı’mızın sıradan bir manzume olmadığını, milletimizin kahramanlığını, çektiği acıları, sevinçlerini, umutlarını dile getirdiğini ifade etmiştir.

İstiklâl Marşı’nı bayrağa dönerek, başımız açık, hazır ol durumunda, başımız dik, içtenlikle söylemeliyiz, dinlemeliyiz, Bayrağa ve İstiklâl Marşı’na saygı her Türk’ün ulusal görevidir.

Başka ulusların İstiklâl Marşlarına, bayraklarına da saygılı olmalıyız. Atatürk 10 Eylül 1922’de İzmir’e girdiğinde yoluna serilen yenik düşmüş düşmanın bayrağını: “Bayrak bir ulusun gururudur. O, yere serilemez.” deyip yerden kaldırtmıştır. Türk ölür de bayrağını düşmana teslim etmez. Dünya devletlerini müzelerinde esir düşmüş bir Türk bayrağı yoktur. Bu, Türk’ün özgürlüğüne ne kadar değer verdiğini gösterir.

Okulumuzda, evimizde bayrağımızı; temiz, ütülenmiş, düzgün katlanmış biçimde özenle saklamalıyız. Ulusça kutladığımız günlerde evlerimize, iş yerlerimize bayrak asmak gurur verici bir görevdir. Çünkü bayrak devletimizin, bağımsızlığımızın simgesidir. Devlet olmadan özgür insan, mutlu insan, güçlü bir ulus var olmaz. Bayrağımızı İstiklâl Marşı eşliğinde hızlıca çekmeli, ağır ağır indirmeliyiz.

Advertisement

Bayrak dalgalandığı sürece Türk ulusu hür ve bağımsız yaşamaktadır ve yaşayacaktır. “Ne mutlu, Türküm diyene!”

İstiklal Marşı Neden Yazılmıştır?

İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış olan muhteşem bi şiirdir ve bu şiirin asıl gerçek adı “Kahraman ordumuza”dır. Mehmet Akif Ersoy bu şiiri yazmakla birlikte Türk milletinin kırılmış olan gücüne ve güvenini tekrar toparlanması amaç edinmiştir.

Bilindiği üzere Birinci DÜnya Savaşı ile başlayan süreçte zaten oldukça zayıflamış olan Osmanlı İmparatorluğu artık parçalanmaya ve yok olmaya başlamış Artık Türklerin anayurdu dahi olabilecek bir toprak parçası kalmayacak şekilde işler kötüye gitmişti. Ancak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde verilen Kurtuluş Savaşı ile birlikte düşmana büyük bir darbe indirilmiş ve bunun sayesinde modern bir Türk devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Yeni kurulan bu devletin tüm bağımsız devletler gibi bir Ulusal Marşının olması gerekmekteydi. Bunun için yapılan arayışlar sonuçsuz kalmış ve Mehmet Akif Ersoy’dan Türk milletine yakışır ve Türk milletini duyduğunda okuduğunda yeniden ayağa kaldırabilecek bir marş (şiir) yazması istenmiştir.

12 Mart 1921 tarihinde daha henüz Cumhuriyet dahi ilan edilmeden önce kabul edilmiş olan istiklal Marşı Türk milletine yakışır ve vermiş olduğu mücadele azmini yansıtır bir marş olmuştur. Zaten İstiklal Marşından olan beklenti de sıradan sözlerin ve dizlerin değil Türk milletinin ve dolayısı ile ordusunun vermiş olduğu kahramanca mücadelenin gelecek nesiller ve o dönem ki nesil tarafından asla unutulmamasını sağlamaktır. Mehmet Akif Ersoy ise bunu muazzam bir insanüstü güç ile yazdığı İstiklal Marşı ile fazlası ile yerine getirmiştir.

Mehmet Akif Ersoy’un şu sözü sanırım İstiklal Marşının neden yazıldığı anlatmaya yetmektedir : “Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın”

Advertisement


10 yorum

Leave A Reply